Истраживачи на Бахра 1, праисторијском локалитету на северу Кувајта, описали су артефакт као „малу, фино израђену главу, са косим очима, равним носом и издуженом лобањом“.
То је прво такво откриће у региону, иако су слични артефакти претходно пронађени у Месопотамији и типични су за неолитску заједницу Убаида, која се населила у Арапском заливу током шестог миленијума пре нове ере, преноси „Њујорк пост“.
Тим археолога из Кувајта и Пољске пронашао је статуу у једном од најстаријих насеља у региону, које је постојало од 5.500 до 4.900 година пре нове ере.
„Присуство ове фигурице на нашем локалитету покреће интригантна питања о њеној намени и симболичком, а можда и ритуалном значењу које је имала за заједницу која је живела у овом насељу“, рекао је професор Универзитета у Варшави Пјотр Биелински.
Археолози су приметили да је фигурица направљена од месопотамске глине, а не од црвенкасте и грубе керамике која се често употребљавала у античким заједницама у Арапском заливу, за шта кажу да указује на то да су Убаиди увезли своје традиционалне материјале у регион.
Симболично значење фигурице је још непознато, али неки истраживачи верују да је дугачка лобања служила као модел за древне убаидске и месопотамске праксе уобличавања главе. Како се сматра, та пракса је указивала на нечију друштвену класу или идентитет, а достигла је свој врхунац током петог миленијума пре нове ере.
Погледајте и: