Као пример је навео жуту грозницу, мајмунске богиње и грозницу долине Рифт, чија је епидемија забележена у Каиру на месту где се налазила војно-биолошка лабораторија америчке Ратне морнарице.
Ртишчев је саопштио да документа, који су на располагању руској страни, потврђују да се војно-биолошко присуство САД у Африци убрзано повећава. Вашингтон ствара мрежу биолошких лабораторија у Африци, не откривајући циљеве експеримената које изводе.
У том региону су активне научно-истраживачке организације Министарства одбране САД. Огранци морнаричког војно-медицинског центра распоређени су у Гани и Џибутију где се активно ради у природним жариштима болести, изолација и секвенционирање патогена.
„Тренутно је Африка доспела у зону повећаног интересовања. Администрација САД гледа на регион као на неограничени природни резервоар патогена опасних инфекција и полигон за тестирање експерименталних медицинских лекова“, објаснио је руски генерал.
Како је додао, тренутно се у Сенегалу гради амерички лабораторијски комплекс вредан 35 милиона долара, а у пројекат су укључене исте компаније-извођачи радова Пентагона као и на постсовјетском простору – Јерменији, Грузији, Казахстану и у Украјини.
Поред тога, амерички научници у 18 афричких земаља проучавају отпорност патогена на лекове, док се финансирање реализује преко фондације које су повезане са Пентагоном.
У Нигерији је 2024. године отворен заједнички медицински истраживачки центар и војномедицинска лабораторија оружаних снага републике, у чијем саставу је 10 стручњака Министарства одбране САД.
Такође, војно-медицински центар америчких копнених снага у Кенији распоредио је мрежу теренских станица за праћење ширења заразних болести у државама Екваторијалне Африке.
Откривено ко учествује у војно-биолошком програму САД у Африци
Ртишчев је навео имена лица умешаних у америчке војно-биолошке активности у Африци. Ртишчев је објаснио да је, на основу документације коју је добило Министарство одбране, идентификовано више од 30 особа међу којима су државни службеници, запослени у посредничким организацијама и приватним компанијама.
Међу њима су војници из истраживачког института копнених снага САД „Волтер Рид“, службеници регионалних јединица управе за смањење претњи Министарства одбране САД, Центара за контролу и превенцију болести у Африци, представници Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије“.
По речима руског генерала, аташе за смањење претњи америчког Министарства одбране за јужну, централну и источну Африку Алексис Робинсон учествовао је у обуци локалних стручњака методама рада у замену за информације које интересују Пентагон.
„У светлу доследног јачања положаја Русије у Африци, између осталог и у сфери биолошке безбедности, САД настоје да спрече слабљење свог утицаја у региону“, истакао је генерал.
Ртишчев је поменуо и регионалне директоре Истраживачког института „Волтер Рид“ у Нигерији и Танзанији, Хелену Мери и Марка Бредуа. Они су организовали селекцију биоматеријала локалног становништва у интересу америчког војног ресора, а такође су тестирали нелиценциране лекове.
Поред тога, главни извршни директор Кенијског института за производњу ветеринарских вакцина Џејн Вахира помогла је да се америчким стручњацима обезбеди неограничен приступ колекцији веома опасних патогена.
Погледајте још: