Одлазећу годину свакако је обележила победа Доналда Трампа на председничким изборима у САД. Сада се већ види шта Трамп нуди – између осталог видимо и његове понуде да Канада постане 51. америчка држава, преузимање Панамског канала и Гренланда, каже Николић.
Децембар као цела година
„Ово што се догађало у децембру као да је обележило целу годину – пад Асада у Сирији, ту ће бити далекосежних последица. Имамо пад немачке и француске владе, обојене револуције, од Грузије, Молдавије и Румуније. Видимо и у БиХ хапшење министара српске националности. Врућа зима и мислим да следеће године не можемо да се надамо мировним преговорима, иако се најављују, то што је Бајденова администрација напумпала Украјину и што ће ЕУ и НАТО дати, тешко да може за годину дана да се смири“, сматра он.
Пурић, пак, као значајне догађаје у 2024. издваја и демонстрацију „орешника“, као и самит чланица БРИКС-а. БРИКС представља кључног изазивача Западу, али видеће се колико ће се у наредној години БРИКС плус представити као, како каже, консолидовани блок.
„Можемо да говоримо и о низу терористичких напада које Запад спровео током 2024. Били су и напади на Казањ „aтакамсима“, то је симболички напад на БРИКС, пошто је у том граду одржан самит БРИКС-а. Што се тиче Трамповог избора, то је свакако битно, међутим, бојим се да се то неће испоставити толико пожељним за ствар понижених и увређених овога света колико смо очекивали. Видећемо како ће се на крају испоставити прича око нарастајуће ’биг-тех кабале’ која окружује Трампа. То је група његових најозбиљнијих финансијера и подржавалаца, међу којима су, не само нама видљиви Илон Маск, него и Питер Тил, који раде на стапању свих ’биг-тех’ фирми са обавештајно-надзорним апаратом у Америци“, објашњава Пурић.
Следи убрзање процеса
У Трамповом спољнополитичком тиму има доста циониста и антируских гласова; видеће се какав ће бити Трампов однос према Венецуели (већ се говори о заоштравању односа са том државом).
„Мислим да нам следи убрзавање свих процеса, видећемо на чију штету. Чињеница је да Запад има структурне проблеме, али је такође чињеница, то су показали овим терористичким нападима у дубину руске територије и оним што су учинили у Сирији, да су и даље спремни за прављење велике штете“, истиче Пурић.
Кадровска решења Доналда Трампа, како Николић каже, не изненађује јер ни Трамп није исти човек, а и свет се променио од 2020. Према ономе какве је људе одабрао за кључне позиције, могло би се закључити да неће бити осветољубив према свима онима који су водили хајку против њега током првог мандата и касније, али се такође може закључити да има план како да постави ствари у свету, каже наш саговорник.
Али, више не помиње да ће украјинску кризу окончати за кратко време – највероватније ће украјински случај оставити у аманет ЕУ, која је у озбиљној кризи. Француска је изгубила позиције у Африци, док је Немачка у тешкој економској кризи.
„Дакле, карте су у рукама нових играча. ЕУ изгледа као музеј који више нема шта да каже. Људи ће у њу долазити да посећују лепе грађевине, али на нивоу политике, геополитике, економије је тривијална“, констатује Николић.
Погледајте и: