СПОРТ

Спутњик открива: Од вортекса преко метле до звезде у успону – мајка и ћерка „кују“ медаље за Србију

Од тога да није знала како вортекс изгледа до тога да је готово оборила рекорд прошло је свега два сата, довољно да се схвати да је Адриана Вилагош право чудо. О најуспешнијој години у каријери, бацању метле уместо копља и путу који није био лак за Спутњик су говориле Адриана и њена мама Ђерђи Вилагош.
Sputnik
Да је наставила да игра рукомет Србија би данас сигурно имала изузетну младу рукометашицу, али не може се порећи да је професор физичког урадио сјајан посао препознавши у Адриани Вилагош таленат за атлетику.
У спортске воде ушла је са рукометном лоптом да би јој једног дана професор саопштио да ће се такмичити у бацању вортекса.
Тог почетка најбоље се сећа Адрианина мама Ђерђи која је преко ноћи од рукометног тренера постала тренер атлетике.
„Некада сам била рукометашица, а касније тренер. Покренула сам рукомет у Малом Иђошу када је она кренула у први разред. Ишли смо у том правцу, а и она је волела рукомет. Десило се то да је Андриану случајно професор физичког послао на такмичење у бацању вортекса. Нисмо ни знале шта је то. Професор је рекао да ће два сата пре такмичења добити вортекс и веровао је да ће та два сата њој бити довољно. Мислила сам да је то немогуће, моје јадно дете које је добро у рукомету, било ми је жао јер сам мислила да се неће снаћи. Добила је вортекс, а тамо јој је један човек рекао 'Цуро, ако овако будеш бацала, бићеш прва'. Прошла је у даљу фазу, па смо тада почеле више да вежбамо, набавиле смо вортекс и она је победила на школској Олимпијади. Тада смо са тим завршиле и она се вратила рукомету“, прича Ђерђи Вилагош за Спутњик.
Иако је поново узела рукометну лопту у руке, Адриана није оставила вортекс.
„Следеће године када је било школско такмичење, поново је добро бацала и све девојчице су биле шокиране колико је добра. Када смо се вратиле кући погледала сам колико се уопште баца на такмичењима у Србији и тада сам видела да је бацила само метар мање од првакиње Србије. Тада је професор физичког ступио у контакт са Атлетским клубом из Сенте и предложио је да Адриана поред рукомета баца вортекс. Пристале смо и тако је све кренуло“, открила је мама Ђерђи.
Када је прерасла вортекс Адриана је донела одлуку да остане у атлетици и да се опроба у бацању копља. Мама је поново била ту као подршка. Нису имале копље па је тако млада српска атлетичарка вежбала са метлом на напуштеном плацу поред куће.
„Три године је освајала све што је могла у бацању вортекса, а у међувремену смо разматрале да научимо бацање копља. Гледамо смо снимке, анализирале јер нисмо ништа знале о томе. Све је научила и са 13 година је већ била најбоља на свету у свом узрасту. Касније сам ја завршила тренерску школу. У почетку нисмо имали копље, па смо вежбале са метлом. Када смо добиле копље, између наше куће и полицијске станице био је празан плац па смо вежбале тамо. После два месеца копље је летело у наше двориште, пробило помоћну просторију, заглавило се на дрво. Отприлике се комшилук склањао. Касније смо тренирале на једној ливади на којој су биле неке гуске па смо страховале да не баци копље на гуске“, кроз смех се присећа Адрианина мајка.
Фокус је био на Адриани, а заправо је цео тај процес био тежак и за саму Ђерђи која је морала да научи сваку појединост о дисциплини о којој није знала готово ништа.
„Стварно је било јако тешко, јер нисам имала појма како се баца копље. Заједничким радом смо саставиле њену технику, користиле смо њен осећај. Нисмо копирале никога, него смо направили нешто што њој одговара. Радила сам тада у Тужилаштву па сам сваки дан у аутобусу после посла читала и гледала, учила о тој дисциплини. Морала сам пуно да се едукујем“, објашњава Ђерђи.
У почетку мама је преузела улогу тренера јер није било других могућности, али када су се услови стекли Адриана није желела да ради са неким другим јер је њен успех заправо пројекат који су направиле она и њена мама.
„Видела сам да немамо друге услове, а да она има талента па нисам имала другог избора. У почетку нисам мислила да ће се све одвијати на овај начин. То је наш заједнички пројекат од старта, питала сам је касније да ли жели другог тренера, али њена жеља је да ми радимо заједно. Трудила сам се да учим као и данас. Месна заједница и општина направиле су потом траку на фудбалском терену, укључио се и Савез и тада смо добиле озбиљне услове“, истакла је Ђерђи Вилагош.
Испоставило се да је млада Адриана донела одличну одлуку јер је њена мама проглашена за најбољег женског тренера у Европи, док је сама Адриана добила звање звезде у успону.
Била је ово одлична година за талентовану српску атлетичарку, а један од највећих успеха је сребро са Европског првенства у Риму.
„Ова година је била најуспешнија и по резултатима и по освојеним местима. Један од главних циљева је било Европско првенство где је успела да одбрани сребрну медаљу коју је освојила претходно у Минхену. Била је јако добра на митинзима Дијамантске лиге и на златним митинзима. Само Олимпијске игре нису прошле како смо планирале, али су нам сви остали резултати дали снаге да сезону завршимо јако добро“, истакла је Ђерђи.
С обзиром на то да је 2023. године Адриана прошла кроз велике проблеме са повредом ова успешна сезона још више добија на значају.
„Претходна година је била катастрофална јер месецима нисмо знали шта је проблем. Када смо сазнали већ је био крај сезоне, па је 2024. почела јако тешко. Требало је пуно времена да се она ослободи приликом бацања копља, био је присутан огроман страх због бола. Међутим, на Европском бацачког купу је бацила преко 61 што је био бољи резултат него претходне године. Већ смо тада видели наду и било нам је најбитније да остане здрава. Како је време одмицало видела сам да се враћа и њен осећај за бацање, све је ишло на боље. Нисам се ни надала да ћемо овако завршити“, искрена је Адрианина мама.
Када је тешко и када Адриана не испуни очекивања, мама тада још више и јаче бодри.
„Углавном је бодрим. Знам да је и њој тешко када не успе, не треба јој додатно да јој причате шта је лоше, на вама је да је подигнете јер само то може да помогне“, објаснила је Ђерђи Вилагош.
Говорило се у медијима често о томе да ли је Адриана имала понуду од стране Атлетског савеза Мађарске, а њена мама открила је једину и праву истину о тој причи.
„Имала је понуду Рукометног савеза Мађарске, из атлетике не. Тражили су у једном тренутку састанак, али наша држава је Србија и због тога Адриана се такмичи за Србију“, закључила је Ђерђи Вилагош.
О успешној години говорила је и сама Адриана за Спутњик.
„Главне циљеве смо остварили, главно је било да се година заврши без повреда и да бацам копље без бола. Успела сам да побољшам лични рекорд, скоро свим такмичењима сам задовољна осим Олимпијским играма. Остаће велики жал, јер сам осећала да сам била спремна“, рекла је Адриана.
Када се присети Париза мала кнедла у грлу још стоји јер није успела да избори борбу за медаљу.
„Психички се нешто вероватно десило, имамо четири година да радимо на томе. Ово је била обећавајућа година, сада се припремам за наредну годину у којој се надам да ћу бацати далеко“, поручује млада српска атлетичарка.
На крају може да предахне јер је до ове успешне године пут био трновит због повреде која је оставила траг на њу не толико физички колико психички. Колико јој је било тешко најбоље описује Европско првенство у Риму.
„Било је веома тешко, осетила сам и бол у нози. Нисам знала где сам током прве две серије. Било је страха, али тада сам успела да дођем у тај мир који мије помогао да заборавим на све што боли и да се фокусирам на резултате. Та нога је оставила велики траг, ове сезоне могла сам да трчим, то мало брже и да се наслоним. Било је драго што сам у Риму успела да пребацим 64“, истакла је звезда у успону европске атлетике.
Вилагош се труди да увек буде фокусирана сама на себе па је тако уједно сама себи и највећа конкуренција.
„Увек се такмичим сама са собом и са својим очекивањима. Измислим који резултат јурим и онда тај моменат када сам видела 64 то је била невероватна радост јер сам три године чекала на тај резултат“, рекла је Вилагош.
У тренуцима када не иде по плану и испрече се повреде није лако да се пронађе мотивација, али у тим ситуацијама главни јунак ове приче је Ђерђи Вилагош.
„Покушавам увек наћи одговарајуће решење, код повреда је јако тешко остати ментално неоптерећен и проћи кроз тај период. Тада је битно окружење, људи који бодре у тешким временима. Тада кад ти не верујеш ти дају снагу да се ипак вратиш. Моја мама игра јако битну улогу јер сам била скептична да ли ће то икад бити добро. Она је увек била то која верује“, прича талентована Адриана.
Слушајући претходну мамину причу о почетку морала је и сама да се осврне на улазак у свет атлетике.
„Тада је било забавно, изаћи и бацати метлу. Све је то било посебно, сећам се тих тренинга. Било је смешно, али када смо набавили копље добили смо услове за тренинге на врхунском нивоу. Помогао је Атлетски савез Србије јер су ме препознали јако рано. Без њихове помоћи где могу да тренирам не бих успела ни пола да урадим“, истакла је Адриана.
Од бацања метле стигла је до личног рекорд бацања копља са резултатом од 64,42 метара, а у наредној години жели још једном да надмаши себе.
„Следеће године учествујем на Европском првенству до 23 године где желим да се борим за злато. Желим да се покажем и на Светском првенству у Токију, да бацам најбоље што могу. Циљ је да будем боља него ове сезоне, Прво такмичење планирало је за март“, закључила је разговор за Спутњик Адриана Вилагош.
Коментар