СРБИЈА

Министарство: Специјалне снаге Војске Србије раме уз раме са јединицама најјачих армија

Припадници 72. бригаде за специјалне операције, захваљујући опремању савременим наоружањем и војном опремом у претходном периоду, као и достигнутим нивоом оспособљености, могу стати раме уз раме с припадницима специјалних јединица најјачих армија, саопштило је данас Министарство одбране.
Sputnik
Оклопна борбена возила "милош", даљински управљане борбене платформе "мали милош", противоклопни системи "корнет", врхунско стрељачко наоружање, нове униформе, оптоелектронски уређаји и савремена заштитна балистичка опрема само су део набављених средстава која у великој мери доприносе успешној реализацији обуке и задатака јединице.
Сваки сегмент обуке, од којих је један борба у сеоској и урбаној средини, реализује се уз употребу новоуведеног наоружања и опреме. На тај начин је, према речима припадника 72. бригаде за специјалне операције, у великој мери олакшан процес обучавања, који је истовремено подигнут на виши ниво, омогућивши бржу и ефикаснију реализацију постављених задатака.
"Обука наших припадника је непрекидан процес, који се интензивира у одређеним периодима године у складу с планом и потребама јединице. Кроз реализацију досадашњих садржаја обучавања припадници 72. бригаде за специјалне операције могли су да се увере у поузданост, безбедност и квалитет новог наоружања и опреме". истакао је припадник 72. бригаде.
Интензивна обука и опремање јединице резултира спремношћу њених припадника да одговоре на најсложеније задатке у свим метео и земљишним условима.
"Најсавременија средства којима смо се опремили у протекле две године, омогућавају нам извршавање задатака на копну, на води, под водом и у ваздуху. О способности и спремности наше јединице говори то да смо три године заредом освојили злато на такмичењу јединица војне полиције, да смо освојили запажене резултате на такмичењу елитних противтерористичких јединица у Кувајту и да смо освојили прво и друго место у Сједињеним Америчким Државама на такмичењу 'Најбољи ратник', истиче припадник 72. бригаде за специјалне операције.

Увођењем борбеног возила „лазар 3“ постигнут висок ниво мобилности и заштите

Велики искорак у заштити пешадијских јединица Војске Србије, уз значајно унапређење њихових оперативних способности, постигнут је увођењем у наоружање савремених вишенаменских борбених возила "лазар 3", која су производ одбрамбене индустрије, саопштило је данас Министарство одбране.
Овај точкаш може бити опремљен различитим врстама наоружања, попут даљински управљане борбене станице с митраљезом 12,7 милиметара и куполе с топом 30 мм, који му омогућавају ефикасно дејство по циљевима на земљи, као што су лако оклопљена и логистичка возила, командна места и жива сила, али и по циљевима у ваздушном простору, односно хеликоптерима и беспилотним летелицама.
Борбено возило се налази у наоружању пешадијских батаљона Копнене војске. На полигону "Боровац" код базе "Југ" припадници 41. пешадијског батаљона свакодневно реализују различите садржаје обуке како би одржали и унапредили способности за извршење наменских задатака.
Лазар 3
Командир оклопног борбеног возила "лазар 3" из ове јединице старији водник Иван Цветковић истиче да је увођењем савременог точкаша Војска Србије добила на мобилности и указује да је од велике важности то што је на кровној плочи постављена даљински управљана борбена станица и бацачи димних кутија калибра 82 мм.
"Могуће је дејствовати и из возила, јер се с леве и десне бочне стране налази по пет, а са задње још две пушкарнице. Оклопно борбено возило је заштићено с бочне и задње стране од муниције калибра 7,62 мм, а с предње стране од калибра 12,7 мм. Има и противминску заштиту која штити посаду од осам килограма експлозива. Увођењем оклопног борбеног возила „лазар 3“ наша војска је стала раме уз раме с најсавременијим војскама и наша пешадија је опремљена најсавременијим возилима тог ранга у свету", истакао је старији водник Цветковић и додао да су припадници јединице наоружани и модуларним пушкама М-19 и аутоматима М-20.
Погон 8x8 и савремени систем независног вешања свих осам точкова оклопном борбеном возилу "лазар 3" омогућавају високу проходност и носивост. Погонска група смештена је у предњем десном делу возила, у простору који је потпуно заптивен од простора посаде, а централни развод погона обезбеђује дистрибуцију момента до свих точкова.
Све осовине су погонске док су прве две управљачке. Возило поседује и високософистицирану модуларну балистичку и противминску заштиту, као и систем за кондиционирање ваздуха који обезбеђује функционисање возила и посаде у екстремним климатским окружењима.
Точкаш "лазар 3" може да развије максималну брзину до 110 километара на сат. Изузетних је маневарских способности које му омогућавају да оствари подужни нагиб од 60 одсто, бочни нагиб од 30 одсто, савлада вертикалне препреке од 0,55 метара, ров од два метра и водене препреке од 1,6 метара.
Погледајте и:
Коментар