СРБИЈА

Приштина све даље од циља – још две земље повлаче признање Косова

Даље отпризнавање самопроглашене независности Косова је директна последица непоштовања Вашингтонског споразума од стране Приштине. У наредних пет до шест месеци верујем да ће једна од ствари које ће Доналд Трамп урадити бити управо активирање тог споразума.
Sputnik
Ово је мишљење професора др Стевице Деђанског, председника Центра за развој међународне сарадње, после најаве председника Србије Александра Вучића да ће још две велике земље да отпризнају Косово, након чега је уследио питање да ли тиме кршимо Вашингтонски споразум донет у време првог мандата Доналда Трампа.

Србија своје обавезе поштовала

Вашингтонским споразумом Србија се обавезала да ће престати да лобира код држава које су признале Косово да своје признање повуку, а с обзиром да се Трамп враћа у Белу кућу многи су уверени да он ће инсистирати и код Београда и код Приштине да се тај споразум спроведе до краја.
Деђански каже да смо се ми строго придржавали Вашингтонског споразума све док Приштина није прекршила свој део и поред забране да аплицира у међународне организације то учинила аплицирањем за пријем у УНЕСКО.
„Сигурно је да ми то нисмо урадили само на своју руку јер смо се ми држали наших обећања и договора и мислим да је у овом случају наша предност у односу на Приштину, која је имала огромна кршења тог споразума, што им је очито било дозвољено од стране одлазеће америчке администрације,“ каже Деђански.
Наш саговорник мисли је позиција Србије и данас добра кад се говори о поштовању Вашингтонског споразума као и да очекује да ће се сарадња доласком Трампове администрације наставити са Србијом где се и стало.

Очекивано је да Трамп активира споразум

„Доласком једне нормалне администрације у Америци која уме да саслуша и да уважи и позицију Србије и Срба на КиМ, што се показало управо Вашингтонским споразумом, који свакако није био идеалан, су уважене бар неке ствари које се тичу Србије и наших интереса,“ подсећа саговорник Спутњика.
Деђански верује да су наши односи са Трампом добри и да ће се се на поступке Србије гледати мало више благонаклоно, бар у мери да ће нам бити дозвољено или оправдано да се понашамо онако како се Приштина понаша.
„То ће у крајњој инстанци натерати Приштину да уз притисак из Америке почне да озбиљно да поштује споразуме и ово је једна од ствари која ће показати да ако то не буде чинила да ће имати само проблеме,“ каже Деђански.

Економијом до решења

Трамп ће вероватно убрзо по преузимању власти и званично активирати поново Вашингтонски споразум каже Деђански што значи следеће:
„То значи да Трамп има идеју да кроз развој региона, економски развој и сарадњу што је и суштина Вашингтонског споразума дође до бољих међуљудских односа и релаксације међунационалне мржње.“
Иначе, Вашингтонски споразум углавном се односио на нормализацију економских односа Београда и Приштине, а од Аљбина Куртија су стизале критике да је он противуставан, али није дао никада прецизан одговор да ли би за њега био прихватљив данас.
Уколико нова администрација Доналда Трампа поново стави на дневни ред споразум од пре четири године, нико не верује да ће Курти конструктивно да приступи том документу, јер га је све време сахрањивао режим Аљбина Куртија.
Познаваоци прилика на КиМ не искључују да би управо Вашингтонски споразум могао да се користи као оквир за дијалог Београда и Приштине, али се напомиње да ће то зависити и од односа Брисела и Трампове администрације.
СРБИЈА
Победом Трампа Куртију остао само један злочиначки потез – али неће смети да га повуче
СРБИЈА
Вучић најавио: Две велике земље ускоро повлаче признање Косова
Коментар