ДРУШТВО

Спутњик истражује: Колико траје љубав и да ли је брак угрожен у доба – великих очекивања

У прошлости су жене са нашег поднебља на прво место пожељних вредности обично стављале брак, децу и породицу. Данас младе жене прво стављају каријеру и егзистенцијалну самосталност па тек онда брак и породицу, што нам не говори о томе да су девојке престале да верују у љубав и родитељство, него да су се услови променили.
Sputnik
Овако проф. др Гордана Никић, психотерапеут и предавач на Универзитету Сингидунум, у подкасту „Породично... са Сандром Черин“ коментарише то како се данас гледа на институцију брака у поређењу са неким прошлим временима. Старији људи, додаје она, обично кажу да млади данас „много траже“ и да „желе више да се проводе“.
„Једним делом то јесте тачно, али мислим да су услови живота такође нешто што диктира то одлагање које имамо када је реч о склапању брака. Сетимо се да је период 70-их и 80-их година прошлог века био период просперитета, а да се на брак гледало као на пожељну институцију. Гледали су се они добри аспекти брака - да имате добро друштво, да можете лакше да подижете децу, а економска ситуација је била таква да се лакше долазило до стана или кредита за стан. Ствари су, такорећи, биле утабане – завршиш школу, почнеш да радиш, венчаш се, добијеш децу... будућност је деловала светло и све је некако било једноставније. Међутим, данас смо сведоци транзиције у партнерским односима, у љубави и браку која је почела још пре неколико деценија“, појашњава професорка Никић која је на Филозофском факултету у Београду докторирала управо на теми љубави и партнерских односа.
Сада, како каже, пратимо ту промену која јесте велика, јер се на љубав и партнерство ипак гледа битно другачије него пре педесет година:
„Данас млади не могу тако лако да се одлуче на тај корак и зато имамо то продужено или одложено и склапање бракова и родитељство. Са друге стране, јако је важно и то како се развијамо током живота, па и ту имамо различите ситуације – имамо бракове који опстају, али и оне који су одлични док смо млади, али у неким зрелијим годинама нам не пружају ону снагу и задовољство као у младости“.

Доба великих очекивања

Коментаришући то што бракови у Србији у просеку трају 13 година, а сваки трећи се заврши разводом, професорка каже да су велика очекивања један од највећих проблема данашњице, будући да од партнера очекујемо да нам буде и сродна душа, и старатељ и неко ко нам је најбољи друг.
„Много различитих задатака и улога дајемо тој особи, имамо очекивања која превазилазе нешто што је разумно и реално. У браку можемо да добијемо неке ствари и јако је битно да будемо свесни шта је то што очекујемо када улазимо у ту заједницу. Шта у том односу реално можемо да добијемо? Ако су то три, четири добре ствари, оне које вама, у вашем вредносном систему играју, онда је то добар разлог да уђете у такав однос", каже др Никић и додаје да ако је неко емоционално зрео и самосталан, то је одлична ствар за однос јер се са таквим људима може лако договарати и наћи заједнички језик.
"Али, ако неки партнер има превелика очекивања од оног другог попут – „мора толико да зарађује“, „треба да буде такав и такав или да се бави тим и тим“, то прави дисбаланс у партнерским односима“, оцењује психотерапеут.
Према речима новинара Наташе Јеремић, јако је важно колико смо отворени и искрени са партнером.
„Не постоји универзални одговор нити рецепт за успешан брак, мислим да је све ствар тога какву емоцију уносимо и шта једни од других очекујемо. Када је реч о блиским људима верујем да је страшно важно да кажемо једни другима шта нам смета и да пробамо да то променимо ако можемо. Не мислим да мењамо партнера нити ја желим да мене неко мења, али када видиш да радиш нешто што није тако добро или што би могло да се коригује, мораш да пробаш да радиш на себи“, каже Наташа.
Међусобно поштовање је, напомиње, кључна ствар, чак и када долази до неслагања или размирица у односу.
„Људи су различити, комуницирају на различите начине и то је, у крајној линији, ствар темперамента. Али поштовање мора да постоји. Мој супруг Вук и ја смо такви да ништа не остављамо за сутра, ако постоји неки проблем решавамо га сада. Ја сам лично врло нестрпљива да решим неки проблем чим се појави и показало се да је то за мој брак добра ствар“, каже Наташа.
У браку је важна отвореност, слаже се професорка Никић и додаје да је важна и способност борбе за себе у брачном односу коју, како каже, жене често занемарују.
„Брак вам је као добра институција двоје запослених. Ви ако радите у некој фирми нећете да прихватите да вас неко лоше третира. Али у кући се, врло често, један од партнера повлачи у том односу, много "гута", не излази са својим жељама и потребама и то дугорочно много више нарушава брак него што на први поглед делује. Много је боље бити асертиван, у старту се борити за себе, јер брак јесте институција у којој треба да нам буде лепо и комфорно, да се проблеми износе и превазилазе. Али докле год један трпи у браку, тај брак је на издисају“, указује професорка.

Не постоји „помало љубав“

Када је о љубави реч, каже др Никић, она је жива ствар, баш као и брак.
„Љубав или живи или умире, она не може бити „помало љубав“. И обично траје онолико дуго колико се боримо за њу. Првих година нас некако воде емоције, па ако хоћете и еволуција, биологија, а даље све зависи од личности. Дакле, особа која је спремна да се фокусира и да се инвестира у један однос, има шансу да тај однос и одржи. Није срамота развести се, али имам утисак да су данас млади опуштенији и да лако одустају од тога да раде на односу и да се боре за заједницу“, закључује психотерапеут Гордана Никић.
Погледајте и:
Коментар