СРБИЈА

Елек: Курти Српску листу види као највећу опасност, јер је бедем опстанка Срба на КиМ

Председник Српске листе Златан Елек изјавио је данас да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти поново покушао да спречи Српску листу да учествује на парламентарним изборима у АП Косово и Метохија 9. фебруара, јер у тој странци види највећег политичког противника.
Sputnik
Елек је поводом жалбе Куртијевог покрета Самоопредељење којом се тражи поништавање одлуке о сертификовању Српске листе, рекао да је Српска листа бедем опстанка и останка Срба на простору КиМ и да је Курти доживљава као највећу опасност.
„Зато нас спречава и урадиће све да нас спречи да учествујемо на предстојећим парламентарним изборима“, рекао је Елек за РТС.
Он је навео да је Српској листи циљ да на изборима освоји свих 10 мандата чиме би се, како је рекао, спречило пре свега да Аљбин Курти инсталира „своје Србе“, као и спајање тзв. Косова и Албаније и усвајање правних аката који би омогућили даље малтретирање српске заједнице на АП КиМ.
Како каже, очекују помоћ и подршку од српског народа, као и да српски народ своје јединство преточи у енергију и пружи подршку Српској листи коју председник Србије Александар Вучић и држава Србија препознају као једину политичку странку која се бори за интересе Срба на АП КиМ.
Коментаришући најаву Вучића да ће још две земље повући признање независности тзв. Косова, Елек је рекао да је то доказ да држава Србија није одустала од борбе за Косово и Метохију.
„Оно што је најважније за грађане КиМ је то што је председник Вучић успео, у готово немогућим условима, да питање КиМ поново врати на међународну сцену, иако су нас многи убеђивали да је ово већ завршена ствар. Ово је још један подстрек нама који живимо на КиМ, да треба да размишљамо о свом опстанку и останку и да видимо да је држава Србија уз нас“, рекао је Елек.
На листи Српске листе, како је навео Елек, има 48 кандидата међу којима су декани, лекари, судије.
Како је навео, на листи је ортопед Драгиша Миловић, судија Љиљана Стевановић, професори Економског факултета Тања Вујовић, Срђан Милосављевић, али и Драгица Гашић, једина повратница у Ђаковици.
„Драгица Гашић је права српска хероина, жена нарушеног здравља која доказује храброшћу и истрајношћу како треба да се бори за права и за Косово и Метохију. Она једино жели да живи у свом стану у Ђаковици, а трпи огромни притисак. Локални Албанци у Ђаковици не желе да јој продају хлеб, а да не причамо о другом“, казао је Елек.
Он наводи да је и 2025. година почела притиском на Србе на АП КиМ и указује да је породици Ђокић запаљен помоћни део и уништен део имања.
„Ово је ко зна који пут да нам је послата порука да Срби нису добродошли на КиМ“, казао је Елек и подсетио да је од доласка Аљбина Куртија на власт у Приштини, на АП КиМ било више од 500 етничких напада.
Подсетио је и да им не стиже штампа из централне Србије, да су им забрањени уџбеници за школе, да за плате и пензије морају да путују по неколико сати, да је отежано снабдевање лековима и храном.
„Јасно је да живимо у гету окупирани стотинама косовских специјалаца наоружаних дугим цевима“, навео је Елек.
Према његовим речима, држава Србија, Канцеларија за КиМ покушавају великим напорима да омогуће и КБЦ Косовска Митровица услове за рад.
Ипак, како наводи, суочавају се са отежаним снабдевањем лековима.
Елек је подсетио да је та здравствена установа била на мети косовских специјалаца.
„Имали смо два упада у просторије и више од 700 пресретања санитетских возила. До дана данашњег није нам враћен видео надзор који нам је насилно одузет, није надокнађена материјална штета, нисмо добили ниједан писани траг на основу којег је дошло до претреса“, нагласио је Елек.
Када је реч о дочеку Нове године, Елек каже да су Срби то учинили скромно, да није било организованог дочека, већ су и северно и јужно од Ибра Срби Нову годину дочекали породично, у својим домовима или угоститељским објектима.
„Срби на Косову и Метохији што пре желе да забораве 2024. коју ће памтити по ненормалној репресији Куртијевог режима и очекујемо бољу 2025. годину“, поручио је Елек.
Погледајте и:
Коментар