НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

„Прва уметност човечанства“: Откривени нови пећински артефакти у Алтамири

Недавно археолошко откриће нових фигурица и пећинских слика из палеолита у пећини Алтамира надомак историјског града Сантијана дел Мар у региону Кантабрија на северу Шпаније потврђује огроман потенцијал који ова пећина има за истраживаче, али и чињеницу да у различитим пећинским галеријама постоји много више артефаката него што се до сада мислило.
Sputnik
Како наводe шпански медији, нова открића део су истраживачког пројекта пећина Алтамира", објављеног у часопису Института за праисторију и археологију "Саутуола".
Директорка пећине Алтамира Пилар Фатас тврди да та открића "отварају врата" за даље продубљивање знања о прошлости, као и утврђивање каква су била та примитивна људска бића која су живела и исцртавала зидове пећине најмање 36.000 година, преносе медији. Студијом је документовано 33 фигура, приказа животиња, попут јелена или "могућег" коња, углавном врло финих гравура, које се налазе на зиду од 28 метара.
Фатас објашњава да је важност документованих фигура то што оне настављају хронолошки да уоквирују приказе направљене током неколико миленијума у којима је пећина Алтамира била насељена и њени зидови украшени.
Према њеним речима Алтамира још увек има "пуно потенцијала" за истраживаче, пре свега због чињенице да је њихов рад до сада био ограничен приступом главној пећини како би се очувала. Међутим, последњих година ова ситуација се променила захваљујући унапређењу технологија.
Фатас наводи да ће напредно монографско проучавање различитих сектора и површина пећине да омогући даљи напредак у глобалном разумевању палеолитске уметности, тачније да ће да помогне истраживачима да стекну поузданије разумевање графичких процеса, вредности графике за палеолитска друштва и интерпретације палеолитске уметности.
Погледајте и:
Коментар