У чланку се наводи да је Бербок могла да одбије контакт са устаницима, али да док постоји нада треба искористити шансу да се успоставе нормални односи са новим сиријским властима.
„И ако Немачка или ЕУ сада затворе врата, доћи ће други. Русија и Кина се не боје контаката“, истиче се у тексту.
Бербок је у петак боравила у ненајављеној посети Дамаску, заједно са шефом француске дипломатије Жан-Ноелом Бароом.
Они су имали разговоре са шеф нове сиријске администрације Ахмедом ел Шаром (Абу Мухамед ел Џулани).
Занимљив детаљ је и да се Ел Шара није руковао са гошћом из Берлина, као ни други представници администрације. Она је, потом, рекла да је тако нешто било очекивано, али немачки медији сматрају да је такво понашање увредљиво.
Представници оружане опозиције у Сирији су у децембру прошле године успоставили контролу над земљом. Премијер Сирије Мухамед Гази ел Џалали рекао је да остаје у земљи, заједно са неколико министара и да је успоставио контакт са руководством оружане опозиције.
Министарство спољних послова Русије саопштило је касније да је сиријски председник Башар Асад, након преговора са низом учесника у сиријском сукобу, одлучио да поднесе оставку на своју функцију и напустио Сирију, дајући инструкције за мирни пренос власти. Русија није учествовала у преговорима.
Русија му је пружила азил из хуманитарних разлога и он се сада налази у Москви.
Руски званичници су у контакту са представницима оружане сиријске опозиције, чији су лидери гарантовали безбедност војних база и дипломатских институција Русије на територији Сирије.
Погледајте и: