МУЛТИМЕДИЈА

Драгоцени предмети и уметничка дела: Све вере на једном месту - у центру Београда

У Историјском музеју Србије отворена је изложба "Свет у слици - Слика света" која приказује богатство верског и културног наслеђа које баштине традиционалне цркве и верске заједнице у Србији.
Sputnik
1 / 20

У Галерији Историјског музеја Србије отворена је изложба "Свет у слици - Слика света" на којој су 52 аутора представила визуелну културу и уметност традиционалних цркава и верских заједница.

2 / 20
Своја дела изложили су уметници из већине цркава и традиционалних верских заједница које постоје, живе и делају у Србији, те стога изложба шаље поруку о потреби за узајамним поштовањем између свих људи без обзира на веру и нацију
3 / 20

Детаљ дела "Света Богородица" коју је, техником веза иглом и луневилском кукицом, готово нестварно изаткала Гордана Ранђић

4 / 20

Интердисциплинарна изложба „Свет у слици – Слика света“ резултат је истоименог позива уметницима чија су дела надахнута верским и културним наслеђем, односно религиозном уметничком сфером и идентитетима традиционалних Цркава и верских заједница на територији Републике Србије.

5 / 20
Критеријуми стручног жирија приликом избора дела био је да се одликују доприносом међусобног разумевања и ширини светоназора, као и висок уметнички квалитет.
6 / 20
Циљ конкурса је заштита културне баштине, промоција верског културног стваралаштва и развој визуелног опажања у духу вредности које баштине традиционалне цркве и верске заједнице.
7 / 20
Детаљ мозаика Свети архангел Гаврило ауторке Јелица Дурковић. Академска сликарка Јелица Дурковић аутор је и портрета Светог патријарха Павла осликаног у олтару цркве Светог Марка у Београду. Иако није званично канонизован, патријарх Павле је за народ био и остао светитељ
8 / 20
Изложба „Свет у слици – Слика света“ је заправо симфонија разноврснских уметничких израза који се преплићу у верском, тематском и техничко-технолошком смислу
9 / 20
Неке од изложених икона сликаних јајчаном темпером или акрилом на дасци, платну и камену дела су српских епископа, попут иконе Свети Јован Претеча коју је осликао Епископ моравички Тихон и иконе Нерукотворени образ Христов коју су заједно осликали Епископ новобрдски Иларион Лупуловић и Лука Новаковић
10 / 20

Мирослављево јеванђеље рађено техником веза представила је Биљана Ећимовић. Мирослављево јеванђеље је један од најзначајнијих ћириличких споменика српске и јужнословенске, односно српско-словенске писмености из 12. века.

11 / 20

Детаљ мозаик-огледала "житије чворка" уметнице Бисеније Терешченко. Њена мозаичка икона Пресвете Богородице је, као државнички поклон, даривана председнику Руске Федерације Владимиру Путину приликом његове посете нашој земљи.

12 / 20
Изложба „Свет у слици – Слика света“ представља својеврсно сведочанство о богатству верског и културног наслеђа које баштине традиционалне цркве и верске заједнице у Србији.
13 / 20
Детаљ "Светогорског трипртиха". Изложени радови су ауторска дела уметника и оних који се баве уметношћу из хобија,
14 / 20
Љиљана Бурсаћ, Милешевски псалтир с последовањем из 1557, детаљ
15 / 20

Гипсане скулптуре Мислилац и Мислилац аутора Владислава Крстића

16 / 20

На галерији Историјског музеја Србије изложена су остварења 52 уметника , која илуструју суживот различитих верских заједница у нашој земљи

17 / 20
Поред остварених уметника драгоцене предмете и уметничка дела уступили су за ову прилику Јеврејски историјски музеј у Београду, Удружење муслимана „Гајрет“ и Римокатоличка црква у Србији.
18 / 20
Детаљ Окова за Куран часни који је филигранском техником урадио Горан Ристовић Покимица аутор више идеално реконструисаних средњовековних круна које чине део сталне изложбене поставке Историјског музеја
19 / 20

Изложбу су заједно организовали Историјски музеј Србије, Управа за сарадњу са црквама и верским заједницама при Министарству правде Републике Србије и Патријаршијски управни одбор Српске православне цркве.

20 / 20
Посетиоци могу да посете изложбу до краја марта 2025. године. Каталог изложбе ће бити посебно представљен и промовисан. Током трајања изложбе планирана су стручна вођења, дискусије и радионице.
Коментар