СРБИЈА

У Србији данас дан жалости због трагедије на Цетињу

Влада Србије одлучила је да данас у Србији буде дан жалости због трагедије на Цетињу, где је у масовном убиству страдало 12 особа, а рањене су четири особе.
Sputnik
Влада је одлуку о проглашењу дана жалости донела на предлог председника Србије Александра Вучића.
Седница Владе почела је у суботу минутом ћутања за жртве масовног убиства на Цетињу, а премијер Милош Вучевић још једном је изразио саучешће породицама страдалих на Цетињу и народу Црне Горе.
Према Закону о обележавању дана жалости, органи и организације, као и друга правна лица која истичу заставу, дужна су да у време дана жалости заставу Србије спусте на половину јарбола, односно копља, уз одговарајуће осветљење ноћу.
Радиодифузне организације за информисање јавности на територији Републике Србије дужне су да у својим програмима, укључујући и емисије намењене иностранству, на дан жалости уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости.
Новинско-издавачке организације које издају дневне новине дужне су да на дан жалости своје листове одштампају у црној боји, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу дана жалости.
Установе културе - музеји, позоришта, биоскопи, организације које имају музичко-сценске програме, архиве и друге установе у области културе обавезне су да своје програме прилагоде дану жалости.
У спортским халама, на стадионима и игралиштима дан жалости се обележава спуштањем на пола јарбола или на пола копља заставе Србије и застава спортских клубова, а ако је реч о спортским сусретима међународног значаја, онда и спуштањем застава међународних спортских организација на пола јарбола или на пола копља.
На дан жалости је забрањено емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима.
На Цетињу је у среду, 1. јануара Ацо Мартиновић убио 12 особа, међу којима два дечака од 10 и 13 година, и тешко ранио четири особе.
Погледајте и:
Коментар