„Да, желели бисмо да добијемо моћније модификације авиона са снажнијим радарима и ракетама дугог домета, јер је прилично тешко сам се борити у ваздушним борбама са технолошки напредним руским авионима... Замислите само какву ће велику обуздавајућу силу у центру Европе представљати ратом прекаљени украјински пилоти када у службу ваздушних смага дођу, рецимо, Ф-35“, рекао је Игнат.
Почетком октобра, холандски министар одбране Рубен Брекелманс званично је потврдио да је та земља Кијеву испоручила прву партију ловца Ф-16 од 24 обећана, а остатак ће бити послат у наредним месецима. Средином новембра, данска премијерка Мете Фредериксен саопштила је да је Копенхаген предао Украјини шест ловаца Ф-16, а очекује се да ће касније бити предато још 13.
Русија сматра да испоруке оружја Украјини ометају решавање ситуације, директно укључују земље НАТО-а у сукоб и представљају „играње ватром“. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да ће сваки терет који садржи оружје за Украјину постати легитимна мета за Русију. Према његовим речима, САД и НАТО директно учествују у сукобу, укључујући не само испоручивањем оружја, већ и обучавањем војника у Великој Британији, Немачкој, Италији и другим земљама. У Кремљу су изјавили да пумпање Украјине оружјем са Запада не доприноси преговорима и да ће имати негативан ефекат.
Погледајте и: