Овај гасовод, намењен за снабдевање гасом Турске и земаља Јужне и Југоисточне Европе, последња је активна рута преко које се европско тржиште снабдева руским гасом.
„Турски ток“ је постављен дуж дна Црног мора од Русије до обале Турске. Даље иде копнени транзитни крак до границе са суседним земљама, одакле се гас већ извози у Грчку, Бугарску, Северну Македонију и Србију.
Пропусни капацитет гасовода дужине 930 километара износи 31,5 милијарди кубних метара гаса годишње. Гасовод се састоји од два крака капацитета по 15,75 милијарди кубних метара гаса годишње.
Полазна тачка „Турског тока“ је компресорска станица „Руска“, изграђена у подручју Анапе, а цев излази на копно у европском делу Турске у близини насеља Кијикеј.
Изградња гасовода најављена је током посете руског председника Владимира Путина Анкари 1. децембра 2014. године. Пројекат је заменио застарелу трансбалканску транспортну руту кроз Украјину и плановима реализације гасовода „Јужни ток“. Већи део „Турског тока“ пролази кроз стари коридор „Јужног тока“.
„Гаспром“ је у новембру 2019. године завршио изградњу „Турског тока“ и почео да пуни гасом оба крака гасовода. Комерцијалне испоруке гаса почеле су 1. јануара 2020. године, а 8. јануара су председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган одржали церемонију отварања у Истанбулу. Укупан буџет пројекта процењен је на седам милијарди евра.
Пет година након пуштања у рад, „Турски ток“ наставља да функционише стабилно и да осигурава енергетску сигурност милионима потрошача у Турској и Европи.
Међутим, за то време гасовод је прошао разне потешкоће.
Најпре је 2022. године оператер „Турског тока“ саопштио о превременом одузимању извозне лиценце компанији због нових санкција ЕУ, али је успео да добије њено продужење од холандских власти. Затим је гасовод више пута био изложен покушајима диверзије украјинских обавештајних служби, али су сви они били спречени.
Погледајте и: