РЕГИОН

„Српска није лист папира на коме се могу преправљати датуми“: Одржана свечана академија у Бањалуци

У Бањалуци, у препуној Спортској дворани Борик, одржана је Свечана академија поводом обележавања 9. јануара Дана Републике којој су присуствовали и премијер Србије Милош Вучевић, председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић, патријарх Порфирије и многобројна делегација Владе Србије.
Sputnik
Академији није присуствовао председник Републике Српске Милорад Додик, који је на кућном опоравку након компликованог хируршког захвата.

Стевандић: Српска чува себе и своју будућност

Председник Народне Скупштине Републике Српске Нанад Стевандић рекао је да Република Српска, чувајући себе, своју имовину и своје институције, своја права и будућност, не гради мржњу и не изазива непријатељство према конститутивним народима, Бошњацима и Хрватима, другом ентитету или заједничкој Босни и Херцеговини.
"Све што покушају да нам отму више ћемо бранити, враћати и славити. Зато је Дан Републике 9. јануар", поручио је Стевандић.
Он је подсетио да су грб Немањића и химна Боже правде, које су, како је рекао, Српској отели и забранили 2006. године, службено враћени пре десет дана.
"Република Српска није лист папира на коме се могу преправити подаци о датуму рођења. У души и у камену уклесали су је најбољи трибуни и војници. Њени први лидери су платили стравичне казне, јер нису пристали да се одрекну свога чеда које је тек проходало. Неки су покојни, а неки по белосветским казаматима живе тешке и последње дане што је поука која треба да застраши све нас који данас дижемо главу", рекао је Стевандић.
Он је оценио да је историја српског народа све до стварања Републике Српске историја страдања, смрти и погрома.
"Важно, а можда и најважније, је данас рећи да је Република Српска створена након свих побројаних погрома убијања и сатирања", рекао је он.
Истакао је да се Србија никада, и када је била у тешким временима, није одрекла Републике Спрске и да помогне народу у Републици Српској.
Свечана академија у Бањалуци
"У будућности носимо то заједничко наслеђе, да после много ослобођења дођемо до уједињења. Наравно, мислимо на духовно и национално уједињење", поручио је Стевандић.
Истакао је да емоције чувају душу, а да на њој почива традиција јунаштва и култура.
"Разум нам наређује боље економске и геополитичке стратегије, које ће нас још више ојачати и сачувати у будућности, а емоције и разум код нас морају заједно. И ми, браћо и сестре, морамо помирено и саборно, јер само тако побеђујемо, а такви смо и створили Републику Српску под једном заставом, грбом и химном, неподељени на четнике и партизане и као такви постали и остали несаломљиви и непобедиви", рекао је он.
Додао је да Република Српска није непријатељ ниједној земљи ни народу.
"Држимо се неутрално и независно и не одричемо својих пријатеља. То се данас, нажалост, књижи као велики прекршај, па нас сурово кажњавају, прете и санкционишу. Чини ми се да нас чак помало и мрзе, једни због непокорности, а други зато што не смеју, као ми да дигну главу", рекао је Стевандић.

Вучевић: Само три народа могу да граде будућност БиХ, без понижавања српског

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да само сва три конститутивна народа могу заједно да граде бољу будућност БиХ, а да грдно греше они који сматрају да ће понижавањем српског народа изградити одржив мир и стабилност.
Говорећи на свечаној академији, Вучевић је навео да је Дејтонски мировни споразум донео оквир који је зауставио страшни рат и патњу свих народа на простору Босне и Херцеговине и који је уважио народне тежње и реалност.
"Република Србија као гарант Дејтонског споразума чврсто стоји на позицији да су било какве промене могуће само уз апсолутну сагласност сва три конститутивна народа и оба ентитета БиХ", рекао је Вучевић.
Милош Вучевић на свечаној академији у Бањалуци
Он је истакао да се данас виде свесне намере да се Дејтонски оквир наруши и сруши.
"Република Србија предвођена председником Александром Вучићем, нудила је и данас нуди немали број иницијатива и пројеката на корист свим народима који живе у Босни и Херцеговини. И по правилу, без размишљања, они су одбијани из одређених центара моћи који не уважавају интересе свих народа на овим просторима", рекао је Вучевић.
Премијер је истакао да су Србија и Република Српска повезане историјским нитима и да су наше судбине исте и спојене, да се све оно што се дешава у Бањалуци прелива на Београд, а све оно што се дешава у Косовској Митровици прелива се на Републику Српску и обрнуто. Додао је и да се оно што се дешава у Београду, Новом Саду и другим градовима наше земље прелива на наш народ где год он живи.

Патријарх Порфирије: Без мира нема саборности, праштање је услов за постојање сваке заједнице

Патријарх српски Порфирије поручио је на Свечаној академији да је велика радост и благослов да као пастири идемо у госте својим ближњима у свако доба, а посебан благослов за нас српске епископе где год да се налазимо и за поглавара наше цркве јесте када дођемо овде у Републику Српску.
"Посебна радост је када долазимо овде на Славу Републике Српске. Ове године Господ је хтео да слава Републике Српске, која је истовремено и рођендан Републике Српске буде по 33. пут и рођендан и слава. То су године пуноће, године нашег Исуса Христа, у којима је он пострадао, али што је и још важније и васкрсао", навео је патријарх Порфирије.
Истакао је да је у тој тајни природа и суштина Републике Српске, која као и наш народ кроз векове у своме 33-годишњем трајању, пролази кроз различита распећа и искушења.
Патријарх Порфирије на свечаној академији у Бањалуци
Патријарх је поручио да у ове дане када славимо Христово рођење у телу треба да знамо да је он дошао међу нас да би нам открио тајну смисла постојања у сваком тренутку и на сваком месту без обзира на спољашње околности.
"Дошао је да нам донесе мир, онај најдубљи суштински мир Христов, да помири Бога у себи са нама људима. Истовремено је открио и пут нашег међусобног мирења. Резултат мира са Христом, али са немиром у себи смо и даље потпуно осакаћени и дезоријентисани", рекао је патријарх српски и поручио да је управо зато Бог дошао да се помиримо са њим, али и ми међусобно.
А мир у себи носи и праштање, искање опроштаја и праштање.
"Праштање је најважнији камен у темељу сваке заједнице од породице преко комшилука, града, до мира у народу и држави. Без мира нема саборности, а ми смо створени да будемо саборна бића, да будемо једни. Дакле праштање је услов без кога не може постојати било која заједница, а камо ли заједница и јединство једног народа", поручио је патријарх.
Након академије, премијер Вучевић, Брнабићева и чланови Владе Србије присуствовали су свечаном пријему у Административном центру Владе Републике Српске.
Централно обележавање Дана Републике са дефилеом најављено је за сутра, а у петак, трећег дана, Свечана академије биће одржана у Брчко дистрикту.
Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је раније данас да Република Српска и овај 9. јануар дочекује поносно.
Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године, пре ратних дешавања у БиХ, настала под првобитним називом Српска Република БиХ.
Коментар