Испитивањем више од 40.000 одраслих особа, истраживачи су открили да су људи који ујутру конзумирају кафу 16 одсто мање склони смрти од било којег здравственог узрока и 31 одсто мање склони смрти од кардиоваскуларних болести, у поређењу са онима који не пију ујутру кафу, пише Гардијан.
Међутим, код особа које су пиле кафу током целог дана, није примећен позитиван ефекат по здравље срца, а медицински подаци нису показали значајно смањење ризика од смртности у поређењу са онима који нису конзумирали кафу.
"Није само важно да ли пијете кафу или колико пијете, већ и време када то радите", рекао је стручњак за исхрану и епидемиологију са Универзитета Тулејн у Њу Орлеансу, Лу Ки.
Студија, која је обухватила 40.725 одраслих особа које су учествовале у Националној студији здравља и исхране САД-а између 1999. и 2018. године, показала је да су особе које ујутру пију кафу имале нижи ризик од смрти од било каквог здравственог узрока, било да су конзумирали две до три шоље кафе.
Истраживање, објављено у "Јуропијан харт џурналу", потврђено је и у мањој групи од 1.463 особе које су водиле детаљне недељне дневнике исхране и конзумације кафе.
Студија сугерише да је кафа ујутру боља за срце него кафа увече, али није тачно објашњено зашто.
Професор и кардиолог из Лондона Томас Лухер, напоменуо је да многи људи који пију кафу током целог дана имају проблема са сном.
Погледајте и: