РЕГИОН

Воља јача од притисака: Како је опстала и опстаје Република Српска

Република Српска успела је да опстане уз све притиске и политичке малверзације које се и данас врше над њом, пре свега захваљујући жељи и вољи Срба за њеним постојањем. То је данас економски јак ентитет, доста јачи него федерални део БиХ, и са руководством и народом који ће упркос свему опстати.
Sputnik
Ово је закључак политиколог из Бањалуке Анђелка Козомаре поводом обележавања Дана Републике Српске 9. јануара, под слоганом „За вечност рођена“.

Јачи од притисака

Козомара подсећа да је Република Српска настала је 9. јануара 1992. године, пре ратних дешавања на простору БиХ, под првобитним називом Српска Република БиХ, као и да су је основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ, након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа.

„Срби су увек били већина у БиХ док Уставом из 1971. године Муслимани нису добили статус нације. Због чињенице да Муслимани уз Хрвате нису желели да остану у Југославији, Срби су прибегли опцији формирања РС после страначких избора у БиХ када су ова два народа почела да спроводе политику отцепљења од Југославије,“ каже Козомара.

Рат у БиХ је почео 6. априла 1992. Године, подсећа наш саговорник, а на његовом крају Срби су били апсолутни победници, јер су сачували 67 одсто територије која била насељена Србима.

Черупање Дејтона

„Тада је наступио Дејтонски споразум којим је рат окончан али који је Републици Српској оставио 41 одсто од укупне територије у БиХ, а Дејтонски споразум 1995. године донео јој је међународно признање као ентитета у оквиру БиХ,“ истиче он.
Међутим, одмах после Дејтона уследили су проблеми и почело је одузимање надлежности РС које је по Дејтону добила.
„По Дејтону Српска је имала и своју војску и одвојене финансије, али је то у датом моменту или дато БиХ, од стране тадашњих власти у РС, или одузето на захтев високих представника. Черупање РС се наставило и на осталим фронтовима тако да јој је одузето више од 80 надлежности које је по Дејтону имала,“ напомиње Козомара.
РС и данас желе да сруше, упозорава наш саговорник и додаје да је и Ричард Холбрук једном признао да је највећа његова грешка била што је прихватио да РС има своју владу и Скупштину.

Кампања против Српске не престаје

„Иако је по Дејтону једино Уставни суд БиХ био заједнички, Сарајево је уз помоћ Америке и високих представника али и неких неодговорних српских политичара успело да и правне институције РС пребаце на ниво БиХ. То су покушали и са полицијом РС али је то спречио Милорад Додик. Треба подсетити и да је први Бакир Изетбеговић тражио од Уставног суда БиХ да се укине име Република Српска али је суд тада још био са српским судијама и за дивно чудо је пресудио у корист РС, уз образложење да је то име званично и у Дејтонском споразуму,“ каже Козомора.

Српска је, констатује он, била на удару с циљем да се сруши и успостави унитарна БиХ одмах пошто је Дејтон прекинуо рат, а тај притисак траје и данас можда више него икад.

„Сада је на делу озбиљна кампања да се РС прогласи геноцидном државом која се одвија паралелно са кампањом против Милорад Додика и покушајем отимања имовине РС, која јој по Дејтону припада. Међутим, и поред опште хајке и сталног притиска, Српска опстаје пре свега вољом њених грађана, у то сам уверен,“ закључује Козомора.

Обележавање Дана РС је почело полагањем венаца на Споменик палим борцима Војске Републике Српске.
На сам Дан Републике биће положени венци на српском војничком спомен-гробљу Нови Зејтинлик у Сокоцу а у 14 сати биће одржана Седница Сената Републике Српске. Свечани дефиле на Тргу Крајина у Бањалуци најављен је за 17 сати.
РЕГИОН
Република Српска: Корачајмо заједно и овог 9. јануара - славимо живот, слободу и част /видео/
РЕГИОН
„За вјечност рођена“: У Републици Српској почело обележавање 9. јануара - Дана Републике
Коментар