Дански краљ Фредерик X, први пут након више од 500 година, променио је краљевски грб, наглашавајући свој суверенитет над Гренландом, пише „Ен-Би-Си њуз“.
„Сви смо уједињени и свако од нас је одан Краљевини Данској“, рекао је монарх у свом новогодишњем обраћању, додајући „све до Гренланда“.
Премијерка Данске Мете Фредериксен такође се не слаже са Трамповим идејама.
„Као веома блиски савезници САД, сматрамо да имамо разлога да се радујемо њиховом растућем интересовању. Али то треба да се ради уз поштовање према становништву Гренланда. Треба да сарађујемо онако како смо навикли, између осталог и у НАТО и другим међународним организацијама“, казала је премијерка Данске Мете Фредериксен.
„Нема шансе да Канада постане део САД“
Премијер Канаде Џастин Трудо поручио је да не постоји никаква шанса да Канада постане део САД, додајући да су те две земље највећи партнери у сфери трговине и безбедности.
„Не постоји ни најмања шанса да Канада постане део САД. Радници и заједнице у обе наше земље имају користи од тога што су највећи партнери у трговини и безбедности“, написао је Трудо на мрежи „Икс“.
Његов коментар је наишао на изузетно оштар одговор Илона Маска.
„Девојко, ти више ниси гувернер Канаде. Твоје мишљење више ништа не значи“, поручио му је Маск, који ће у новој Трамповој влади обављати функцију шефа Одељења за ефикасност владе.
Канадска министарка спољних послова Мелони Џоли оценила је да је изјава републиканца претња, те да нови лидер САД не разуме шта чини Канаду јаком земљом.
„Коментар новоизабраног председника Трампа показује да уопште не разуме шта Канаду чини јаком земљом. Наша економија је јака. Наши људи су јаки. Никада се нећемо повући пред претњама“, написала је министарка на мрежи „Икс“.
Реаговао је и лидер Конзервативне партије Канаде Пјер Полијев који је поручио да „Канада никада неће постати 51. држава (САД) – и тачка“.
„Европљани треба да се држе заједно“
Немачки канцелар Олаф Шолц током специјалног обраћања новинарима у Берлину коментарисао је изјаву Трампа, рекавши да „границе не би требало да се мењају силом“.
„То се односи на сваку земљу, било на Истоку или Западу. У разговорима са нашим европским партнерима очигледно је одређено неразумевање у вези са неким изјавама из САД. Једно је јасно: ми, европљани, би требало да се држимо заједно“, поручио је Шолц.
Министар спољних послова Француске Жан-Ноел Баро истакао је да ЕУ неће дозволити ниједној земљи да „нападне њене суверене границе“.
„Ако ме питате да ли ће САД освојити Гренланд, мој одговор је – не. Да ли смо ушли у еру са којом се враћа закон јачег, одговор је – да“, прокоментарисао је шеф француске дипломатије.
Министар спољних послова Панаме Хавијер Мартинез-Ача поручио је да се „о суверенитету канала не може преговарати“ и да је „део историје борбе“. Он је одбацио Трампову изјаву да каналом управља Кина, рекавши да су „једини људи који управљају каналом – Панамци и да ће тако и остати“.
Погледајте и: