Два младића синоћ су ушла у меморијални комплекс у Гораждевцу и скинула српску заставу, изјавио је очевидац Милић Милићевић.
На место инцидента стигло је више возила полиције и око 30 полицајаца, јавља новинар Радио Гораждевца.
Застава је данас враћена на јарбол, јавља дописник РТС-а.
Споменик посвећен мештанима страдалим у агресији НАТО-а, као и Гораждевац, и раније су били мете инцидената и тешких напада.
Најтрагичнији међу њима догодио се 2003. године, када су непознати нападачи из аутоматског оружја убили двоје српске деце, док су четворо деце рањена док су се купала у реци Бистрици.
Београд: Још један покушај застрашивања Срба у тој метохијској енклави
Канцеларија за Косово и Метохију најоштрије осуђује скрнављење спомен-обележја у Гораждевцу посвећеног мештанима страдалим у агресији НАТО и деци која су убијена у терористичком нападу на Бистрици 2003. године.
Две неидентификоване особе су синоћ ушле у ограђени простор око споменика и скинуле заставу Србије, што је несумњиво још један покушај застрашивања Срба у тој метохијској енклави.
Политичка агенда режима Аљбина Куртија охрабрује екстремисте на антисрпско деловање, што додатно погоршава положај Срба који деценијама живе јужно од Ибра у веома тешким условима.
Чињеница да смо пре само нешто више од месец дана били сведоци дивљања албанских екстремиста у Грачаници потврђује да није реч о изолованим инцидентима, већ о организованој и политички инструираној кампањи застрашивања.
Небројено пута смо захтевали од међународног присуства на Косову и Метохији да већу пажњу посвети стварању безбеднијег окружења у српским селима јужно од Ибра, а потреба за тим се јавља посебно у предизборно време, када су политичке страсти на врхунцу.
Захтевамо да у атмосфери у којој Куртијева полиција у време Божића на простору Косова и Метохије демонстрира силу отимајући од људи српске заставе, међународна заједница се коначно ангажује како би се пронашли одговорни за ову срамну и кукавичку провокацију у Гораждевцу и још једном међународној заједници скрећемо пажњу на то да су Срби на Косову и Метохији евидентно најугроженији колектив у Европи, и да су етнички мотивисани инциденти против њих добили размере епидемије.
Споменик жртвама НАТО бомбардовања и деци страдалој на Пећкој Бистрици у августу 2003. године и раније је био на мети напада.
Непознате особе су 21. јануара 2013. године пуцале на споменик у центру Гораждевца, а у ноћи између 7. и 8. децембра 2015. године у центру села је отворена ватра.
Изрешетан је један аутомобил који је касније запаљен, док је споменик жртвама НАТО бомбардовања и деци страдалој на Пећкој Бистрици запаљен.
Сличан инцидент догодио се и 9. јула исте године, када је пуцано на паркирано возило са београдским регистарским ознакама, а непознате особе су полиле бензином и покушале да запале споменик.
Гораждевац је и раније био на мети тешких напада, а најтрагичнији се догодио 2003. године, када су непознати нападачи из аутоматског оружја пуцали на српску децу која су се купала у реци Бистрици.
Тада је убијено двоје, а рањено четворо српско деце.
Гораждевац је српско село које се налази око седам километара од Пећи.
У Гораждевцу живи око 500 Срба.
У Пећи је пре сукоба 1999. године живело око 20.000 Срба, а данас их нема.
Погледајте и: