РЕГИОН

Скупштина Цетиња тражи без одлагања смену руководства безбедносног сектора Црне Горе

Цетињски парламент захтева оставке или смене комплетног руководства безбедносног сектора Црне Горе, као чин преузимања објективне и професионалне одговорности, у циљу потврде постојања институционалне спремности и воље да се приступи озбиљним и суштинским реформама у том сектору безбедности.
Sputnik
За све захтеве који су донети на данашњој седници испостављени су и рокови у којима они треба да буду спроведени.
Они траже смену координатора Бироа за оперативну координацију органа обавештајно безбедносног сектора, министра унутрашњих послова и директора Управе полиције, након масакра који се догодио 1. јануара, када је Цетињанин Ацо Мартиновић убио 12 особа, међу којима и двоје деце, док је 13. жртва преминула јуче у Клиничком центру Црне Горе. У Мартиновићевом крвавом пиру рањене су три особе, два мушкарца и једна жена.
Такође, цетињски парламент захтева од надлежних државних институција, да у року од 90 дана од доношења закључка, буде спроведена независна међународна истрага и форензика (реконструкција догађаја) са циљем утврђивања персоналне одговорности и конкретних пропуста у раду безбедносног сектора.
Ово су два од девет предлога закључака које је Скупштина Престонице усвојила на данашњој седници поводом трагедије која се догодила на Цетињу, а које су предложили одборнички клубови партија које партиципирају у локалном парламенту, наводи се у саопштењу цетињске скупштине. Закључци су усвојени са 23 гласа за и једним против, преноси РТЦГ.
Скупштина Престонице Цетиње тражи од Министарства правде, Министартва унутрашњих послова и других државних институција јасно утврђивање, таксативно навођење и достављање извештаја о (не)предузетим радњама, (не)поднесеним предлозима законских решења, подзаконских аката, одлука и мера из области за коју је надлежан безбедоносни сектор државе у периоду од 12. августа 2022 године до 1. јануара 2025 године. Рок за спровођење – 30 дана од дана доношења закључака.
Скупштина Цетиња такође без одлагања захтева од Управе полиције и надлежних државних институција израду процене тренутне безбедносне ситуације у Престоници која ће, између осталог, садржати информацију о томе да ли се грађанима гарантује безбедност, наводи се у саопштењу.
Скупштина тражи и достављање извештаја о томе да ли су породице жртава трагедије у насељу Медовина од Министарства унутрашњих послова и безбедносних служби добиле одговарајући третман и да ли су иницијативе које су покренуте са њихове стране добиле одговоре у званичној форми
У што краћем року се тражи и обезбеђивање адекватног броја полицијских службеника на територији Престонице Цетиње и увођење квартовских полицајаца/полицајаца у заједници (са посебном пажњом на образовне и здравствене институције) узимајући у обзир безбедносну ситуацију, у складу са стандардима и праксом Европске уније.
На седници није било процедуралног јављања за реч, а Колегијуму Скупштине нису присуствовали одборници Демократске Црне Горе и одборничког клуба „За европску престоницу“.
Хитна седница цетињског парламента је одржана на иницијативу градоначелника Предстонице Николе Ђурашковића.
Подсећају и да се Цетиње, други пут за две и по године, суочило са незапамћеном трагедијом, али и да је сведочило још једном неадекватном поступању полиције и целог безбедносног сектора.
ДРУШТВО
Преминуо један од рањених у масовном убиству на Цетињу
Коментар