„Одлука актуелне администрације САД да уведе нове ограничавајуће мере против руског енергетског сектора у целини и низа великих компанија, укључујући персоналне санкције против њиховог руководства, као и званичника Министарства енергетике Русије, представљају покушај да се нанесе бар нека штета руској економији чак и по цену ризика дестабилизације светских тржишта уочи завршетка неславног мандата председника Џозефа Бајдена“, наводи се у саопштењу руске стране.
Како се додаје, напори одлазећег тима из Беле куће усмерени су на то да максимално закомпликују или онемогуће било какве билатералне економске везе, између осталог и за амерички бизнис.
„Жртвују се интереси како европских савезника САД, који су приморани да пређу на скупље и нестабилније америчке испоруке, тако и сопствено становништво које је сада погођено последицама огромних пожара у Калифорнији и чије се мишљење о поскупљењу горива, које је имало значаја пре новембарских председничких избора када су се руски нафтни производи куповали преко посредника, већ може игнорисати“, истиче се у саопштењу.
Руска страна констатује да будућем председнику, који нема право да укине наведене санкције без одобрења Конгреса, остаје „спаљена земља“ – и у буквалном и преносном смислу.
„Наравно, непријатељске акције Вашингтона неће остати без реакције и узеће се у обзир приликом израде наше спољноекономске стратегије. Наставиће се реализација великих домаћих пројеката везаних за производњу нафте и гаса, као и супституцију увоза, пружање услуга у вези нафте и изградњу нуклеарних електрана у трећим земљама. Упркос трзајима у Белој кући и махинацијама русофобичног лобија на Западу, који покушава да увуче светску енергетику у 'хибридни рат', који су САД покренуле против Русије, наша земља је била и остала кључни и поуздани играч на глобалном тржишту горива“, закључује се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
Министарство финансија САД увело је обимне санкције против руског енергетског сектора. Значајан део ограничења усмерен је на „Гаспром њефт“: на црној листи нашли су се директор компаније Александар Дјуков, низ кључних предузећа за производњу нафте, као и рафинерије у Москви и Омску. На листи су и компанија „Гаспромњефт Марин Бункер“ и 10 бродова који су повезани са њом. Санкције су уведене и против подружница „Гаспрома“ у иностранству: руско-српске компаније НИС и подружница у Таџикистану, Луксембургу, Казахстану и две у Киргизији.
Погледајте још: