Вучић о санкцијама НИС-у: Ми да отимамо руску имовину – не пада нам на памет
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, говорећи о санкцијама НИС-у, да ће се одлуке доносити у интересу грађана, али да Србија није отимач и да неће отимати руску имовину.
Sputnik„Нисмо отимачи, нећемо отимати руску имовину. Ако нешто треба да платимо, платићемо, али да отимамо не пада нам на памет“, рекао је председник на конференцији за новинаре после разговора са америчким секретаром за управљање и ресурсе Ричардом Вермом.
Вучић је рекао да је Верма споменуо реч "remove" када је реч о руском власништву у НИС-у, док се у једној реченици наводи "reduce".
"За нас то ствара нејасноће. То ствара нејасноће и за Русе. Данас смо добили неке одговоре и верујем да то у наредном периоду можемо да чујемо шта је тачно, како је тачно јер замислите да ми сад кренемо преговоре са Русима и кажемо ево купићемо седам одсто вашег власништва. Тиме, идете укупно заједно са својом другом компанијом испод 50 одсто. И ми завршимо то после тешких преговора. Платимо све, а онда ОФАЦ и УС Треасурy каже па то није довољно, то нисмо тражили, имате санкције. Шта смо радили осим што смо изгубили време и потрошили паре", навео је Вучић.
Истиче да се мора тачно знати шта су услови па ће онда моћи да се разговара са Русима.
Додао је да ако буде потребно да од Руса купимо део НИС-а, да ћемо то и урадити и да није важно да ли је у питању један или седам одсто или свих 56 одсто, већ да се поставља питање где се то плаћа.
Навео је да је то питање постављено и данас на састанку.
"Зато што овде како ствари стоје, ми би уплатили паре на блокиран рачун, а то није фер ни према Русима, ни према нама, а ми хоћемо да будемо фер. И то је питање на које очекујемо одговоре у народном периоду да бисмо могли да се обратимо руској страни. Јер не знам шта да тражим, не знам шта да кажем. Тако да, верујем да ћемо то у наредних седам дана да решимо", рекао је Вучић одговарајући на питање новинара шта су нам следећи потези и шта ће урадити.
Он је додао да Србија није мета америчких санкција, али да ће нам то бити слаба утеха.
"Русе ће много више погодити неке друге санкције него ове", рекао је председник, додајући да су америчкој делегацији постављали конкретна питања, као и да у наредном периоду очекује одлуке и у писаној форми.
"Молио сам да нам рокови буду флексибилнији. Питање је да ли ће нова аминистрација да укине те санције или не. Проблем је што ће део моћи да се укине, а део ће морати да прође кроз Конгрес. Неће нам бити лако, ни једноставно. Оно што је најважније биће нафте и бензина", рекао је председник.
Од данас не можемо да рачунамо на гас из Азербејџана
Вучић је рекао да је добио обавештење из Азербејџана да у наредном периоду због проблема које имају неће моћи да испоручују Србији сваког дана 1,7 милиона кубних метара гаса.
"Добио сам обавештење од наше азербејџанске браће и пријатеља да због више силе, због проблема које имају, ми од данас више не можемо да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса који нам је долазио сваког дана", рекао је Вучић.
Додао је и да није сигурно и није јасно колики је процењени тајмлајн за повратак гаса.
"То значи да ћемо од данас почети много више и озбиљније да трошимо наше резерве. Сада се испоставило да је паметно што смо и пре две године и пре годину попуњавали наше резерве и трошили паре на резерве", казао је Вучић.
Додао је да се нада да ће Азербејџанци за месец, два успети то да поправе и указао да ће, ако се то не деси у наредна четири месеца, по два, три милиона дневно морати да се додаје.
"Сада трошимо много више у зимском периоду. Таман ће да нам буде довољно да све резерве потрошимо, али неће бити несташице гаса", истакао је Вучић.
Шест важних сфера разговра са Америком
Истакао је да се ће са Вашингтоном покренути тему стратешког дијалога.
"То није нешто што ће вероватно решити дијалог, нити решити све проблеме и несугласице, посебно по питању Косова и Метохије, али отвара значајне и велике могућности за све будуће владе у Србији и све будуће администрације у Сједињеним Америчким Државама. За њих смо ми мала земља, али верујем да и то што су по први пут показали интерес да отворе стратешки дијалог са Србијом говори о томе да су се некакви односи између нас променили на боље", истакао је председник Србије.
Навео је да су издвојили шест сфера које су веома важне у тим разговорима.
"Дакле, од међуљудских веза, подршке проширењу културних, образовних, професионалних размена, регионалних иницијатива, трговине, инвестиција, билатералне сарадње, доброг управљања, владавине права, енергетике и као што је рекао господин Верма, ми смо у септембру потписали споразум о стратешком партнерству у енергетици и желим да вас обавестим да је у току израда планско-техничке документације за један гигават соларних панела", рекао је Вучић.
Нагласио је да је изгласавање ове ратификације у Народној скупштини важно "да бисмо могли да отворимо даље разговоре око 'Ђердапа 3'".
"То су круцијални објекти и ствари значајне за енергетску будућност Србије, наравно и питање одбране и безбедности, које су од највећег значаја", указао је Вучић.
Верма: Санкције уперене против Русије, не против Србије
Заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верма изјавио је данас да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о увођењу санкција против ентитета у које је укључена Русија као власник, истичући да је то уперено против Русије, а не против Србије.
"НИС је једна од две хиљаде фирми. Циљ је да се из њих уклони власништво Русије у власничкој структури и причали смо са председником како да ову промену власничке структуре уведемо. Неће бити никаквих економских последица по Србију уколико се уклони руско власништво у фирми", рекао је он.
Како је рекао, очито је да Русија не улаже у будућност Србије јер се то показало с обзиром на то да она профите које вади из НИС-а не користи за то.
"Променивши власничку структуру помоћи ће да регион има више мира и помоћи ћемо као партнер да Србија унесе разноврсност у своје енергетске изворе и да буде независна у том погледу", рекао је Верма.