„Као и друге санкције против руске трговине, замрзавање руског резервног фонда од стране Вашингтона имало је супротан ефекат“, рекао је он.
Према његовом мишљењу, такав потез поткопао је поверење у главну активу доларског резервног система – дуг америчког трезора.
„Стране централне банке, укључујући банке Кине, Индије, Саудијске Арабије и Турске, почеле су да пребацују своје девизне резерве у злато, а не у обвезнице трезора након што су Сједињене Америчке Државе и њихови савезници замрзнули девизне резерве Русије“, наводи се у чланку.
Након почетка Специјалне операције Русије у Украјини, Европска унија и земље Г7 замрзле су скоро половину девизних резерви Руске Федерације у износу од око 300 милијарди евра. Више од 200 милијарди евра налази се у ЕУ, углавном у бриселском „Јуроклиру“, једном од највећих светских система за обрачуне и клиринг.
Руско Министарство спољних послова више пута је истицало да замрзавање руске имовине у Европи представља крађу, напомињући да ЕУ није усмерена само на приватна средства, већ и на државну имовину Русије. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да ће Москва одговорити у случају конфискације замрзнуте имовине. Према његовим речима, Москва такође има могућност да не враћа средства која су западне земље држале у Русији.
Погледајте и: