СВЕТ

Ко је следећи? Јачају снаге које се противе ратнохушкачкој политици Брисела и Вашингтона

На председничким изборима у Хрватској победио је Зоран Милановић чиме је потврђен нови тренд не само јачања већ и упечатљивих победа на изборима оних политичких струја које се противе агресивној ратнохушкачкој политици из Брисела. Широм Европе подршка безумној антируској политици слаби и све је више оних који јој се гласно супротстављају.
Sputnik
Др Александар Митић из Института за међународну политику и привреду каже за Спутњик да, уколико се посматрају резултати избора, оно што се види у Француској, у Аустрији, Румунији и што ће се највероватније видети овог фебруара у Немачкој, указује на неке нове трендове. Они јасно говоре о томе да партије које су против тврде ратнохушкачке и антируске политике дефинитивно – јачају.
Неко ће рећи да је то део јачања суверенистичких партија, али сви знамо да је наратив суверенистичких партија много ближи ономе што је руски наратив, од онога што је наратив либерално-демократског Запада, како Брисела, тако и досадашње администрације у Вашингтону, рекао је Митић за Спутњик.
Наш саговорник је уверен да ће и после 20. јануара и Трампове инаугурације доћи до још снажнијег утицаја на јачање тих суверенистичких партија и он очекује да се у будућности све више актера унутар ЕУ ускладити са оним што је реалност на терену – како у Донбасу, тако и на међународној сцени.
Протести опозиције у Румунији. Први круг председничких избора у Румунији одржан је 24. новембра, а у други круг су прошли независни кандидат Калин Ђорђеску, који је добио 22,94 одсто гласова, и Елена Ласкони која је добила 19,18 одсто. Међутим, 6. децембра Уставни суд је поништио резултате избора.

Чак и Хрватска

Милановића, који је на хрватским председничким изборима свог противкандидата Драгана Приморца из ХДЗ-а победио са 730.000 гласова више, често називају „проруским човеком“ и „евроскептиком“. Са друге стране, он свог главног политичког ривала и председника Владе Андреја Пленковића често оптужује да је „бриселски чиновник“.
Наш саговорник подсећа да је Милановић, бар у последњих неколико година често исказивао незадовољство одређеним одлукама како премијера Пленковића, тако и Брисела, Европске уније и НАТО-а. Због тога је, каже, и био често на мети критика у Загребу, Бриселу и другим западним центрима моћи.
То, наравно, не значи да он фундаментално оспорава саму суштину западне политике, али је сасвим сигурно да често критикује ратоборну и ратнохушкачку политику коју спроводи Брисел и којој се Пленковић врло ретко супротставља. Не можемо говорити о томе да је Милановић неко ко је нови Фицо или Орбан, не треба претеривати, али је он сасвим сигурно неко ко зна некада да уочи нешто што је претеривање, што је нереална политика и у неку руку не устручава се да то изјави, каже Митић.
Зоран Милановић победио је свог противкандидата Драгана Приморца из ХДЗ-а са 730.000 гласова више.
Да ли су Милановићеви ставови нека врста инвестиције у будућност, с обзиром на то да је исход рата у Украјини поприлично известан, или је то нека врста договора између ХДЗ-а и Милановића, тешко је и незахвално спекулисати, каже Митић, али остаје чињеница да његови ставови неретко наилазе на позитивне одјеке у Москви, али и код других политичких актера у оквиру ЕУ који су критични према ономе што је званични мејнстрим политичког Запада, закључује он.
ДРУШТВО
Горе мреже: Уместо Срби реците Данци и уместо Косово реците Гренланд - све ће вам бити јасно
Коментар