РУСИЈА

НАТО у опасној мисији! Лете авиони у активној ратној зони – где ради руски ПВО

Велике војне вежбе „Стедфаст дарт“, у којима учествује више од 10 хиљада војника из девет земаља, НАТО блок види као прилику да тестира своје снаге и могућности на источном крилу, али и да пребаци већу количину војне технике ближе границама Русије, упозорава руски војни експерт Алексеј Анпилогов.
Sputnik
Руски војни стручњаци напомињу да су ови маневри, који ће се од 13. јануара до 26. фебруара одржати у Румунији, Бугарској и Грчкој, у складу са стратешком концепцијом Северноатлантске алијансе, у којој се Русија означава као главна претња безбедности.
„НАТО у последњих неколико година спроводи велике војне маневре близу граница Руске Федерације. У суштини, готово сви ови маневри су повезани с тим што је реална борбена способност НАТО-а у значајној мери прецењена. Сада се та способност поново преиспитује, јер стратези НАТО-а озбиљно разматрају како да се супротставе Руској Федерацији у случају ескалације на европском војишту“, истиче Анпилогов.
После неуспеха у Украјини, Северноатлантска алијанса покушава да створи нову стратешку конфигурацију за обуздавање Русије.
„Поред тога што су ове вежбе нека врста теста могућности, оне су такође и прилика да се пребаци велика количина војне технике и опреме ближе руским границама, како касније не би било потребно трошити време на такво прегруписавање. Сви ти маневри се спроводе по прилично стандардној схеми: пребацује се техника, пребацују се трупе, а након завршетка маневара, војска се враћа своје земље, које су често удаљене од Русије, попут Велике Британије, Немачке, Француске, док војна техника остаје близу руских граница. На тај начин обезбеђује се распоређивање тзв. ‘кадровских јединица’, који су спремни да се у одређеном тренутку претворе у батаљоне, бригаде, дивизије, и да обезбеде ту политику обуздавања коју блок НАТО сада води према Руској Федерацији“, сматра Анпилогов.
Како је саопштено, циљ маневара је да се демонстрира способност Алијансе да брзо реагује и да се одбрани од било ког потенцијалног противника.
Најављено је да ће предстојеће вежбе омогућити НАТО-у да процени своје способности за хитно распоређивање својих снага за брзо реаговање на источним границама Алијансе.
Имајући у виду да се ради о „источним границама Алијансе“, јасно је да је тај противник управо Руска Федерација.
Сценарио вежби подразумева искрцавање поморско-десантне пешадије, вежбе гађања из борбених авиона, као и комбиноване маневре у свим срединама, док ће јачање одбране источног крила Алијансе бити спроведено током израде сценарија сукоба са „противником упоредиве снаге“, додају из НАТО-а.

Британци коло воде

У вежби ће учествовати британске снаге и хиљаде војника из других земаља НАТО-а, који су распоређени у Румунији, Бугарској и Грчкој. То укључује контингенте снага из Француске, Италије Шпаније, Словеније и Турске.
Велика Британија ће бити једна од највећих учесница, са 2.600 војника и 730 комада војне технике.
Британска војска ће вршити команду над свим копненим снагама које учествују у вежбама. Како је саопштило британско Министарство одрбане, нове снаге за реаговање НАТО-а не само да ће допринети својој одбрани у кризним ситуацијама, већ ће и ојачати потенцијал у циљу обуздавања противника, укључујући Русију.
Руски експерти објашњавају да је Великој Британији поверена главна функција координације вежби, пошто су после победе Доналда Трампа на америчким председничким изборима „Енглези сада главни антируски хушкачи у оквиру Северноатлантске алијансе“.
Говорећи о могућим ризицима по безбедност региона током овако великих војних вежби Анпилогов указује на то да „постоји ризик од неконтролисане ескалације“.
„Ово нису само вежбе близу наших граница, већ су то вежбе близу зоне Специјалне војне операције. То значи да ће авиони, хеликоптери, радарске станице готово бити у активној ратној зони. Због тога су могући случајеви као што су погрешна идентификација од стране ПВО система, или летелице које не буду правилно идентификоване и то није само вероватно, већ је врло могуће. У том случају, може доћи до директног сукоба између Русије и земаља чланица НАТО-а, што, наравно, носи велики ризик од брзе ескалације конфликта“, каже Анпилогов.
Русија ће помно пратити НАТО војне вежбе, додао је експерт.
Стручњаци сматрају да Русија овим НАТО вежбама треба да приступи веома пажљиво и проучи могуће претње, а потом да предузме симетричне мере, како би отклонила такве претње.

Избор Румуније није случајан

Избор Румуније као једне од земаља – домаћина ових маневара је разумљив, оцењују експерти. Румунија је изабрана због ситуације која се данас развија у Молдавији и Придњестровљу, што приморава колективни Запад да размишља о јачању овог крила.
У Румунији постоји и прилично велики број НАТО база и логистички је веома важна, а вежбе ће се одвијати на седам полигона у Румунији.
„Придњестровље се такође сматра фактором притиска на Руску Федерацију, јер придњестровска енклава нема копнену границу директно са Русијом. Штавише, Придњестровље је сада окружено са две, очигледно, непријатељске земље - Молдавијом и Украјином. Зато НАТО планови разматрају и насилне сценарије и могуће физичко освајање Придњестровља. Међутим, тренутно је статус кво и у том погледу тај регион је прилично стабилан, јер су позиције прозападних снага у Молдавији слабе, јер као што знамо Маја Санду је једва победила опозиционог кандидата на последњим председничким изборима. Дакле, скорија ескалација у вези са Придњестровљем је, по мом мишљењу, мало вероватна“.
Бугарско Министарство одбране је навело да ће у оквиру вежбе бити ангажовано укупно 17 бродова, више од 20 авиона и хеликоптера, 1.500 јединица земаљске војне опреме, укључујући тенкове, вишецевне ракетне системе, самоходна артиљеријска оруђа, борбена возила пешадије и оклопне транспортере.
Коментар