Станојевић је у изјави за Танјуг рекао да НБС има шест платних система, од којих је један потпуно нов систем за инстант плаћање са могућношћу имплементације нових сервиса. Он је нагласио да је управо ту могућност препознала компанија „Вајбер“ са којом НБС има стратешку сарадњу и са којом је кренула у имплементацију два нова сервиса повезана са апликацијом Вајбер- за плаћање и пренос новца.
Према речима Станојевића, један начин плаћања је П2П плаћање, односно пренос средстава путем Вајбер апликације са рачуна платиоца на рачун примаоца. То ће, како наглашава, функционисати тако што корисник путем апликације Вајбер, само на основу мобилног броја, иницира трансакцију у намери да средства пренесе жељеном примаоцу. Такође, трансакција ће моћи ће да се иницира путем захтева за плаћање - reguest-to-pay.
Друга могућност ће, како каже, бити прихватање инстант плаћања на продајним местима.
Станојевић је нагласио да ће апликација Вајбер бити само техничко решење, путем које ће корисници моћи да иницирају трансакције, односно да прихватају инстант плаћање, док ће се сама трансакција реализовати кроз системе банака путем инстант плаћања и пружалац те платне услуге ће бити банка, издавалац, односно банка прихватилац.
Станојевић је подсетио да је након имплементације Инстант плаћања Народна банка Србије у сарадњи са банкама имплементирала неколико сервиса односно могућност инстант плаћања. Поред тога имплементирано је, како каже, и плаћање рачуна путем скенирања НБС ИПС QР коду што је веома популарна услуга, јер сваки рачун у Србији има и QР код на себи.
,,Циљ је да сваки рачун и фактура без обзира ко га изда добије на НБС ИПС QР код на себи да би корисници могли да плаћају на тако једноставан начин. Додатно је имплементирано плаћање на физичким интернет продајним местима. То је могућност да путем скенирања или показивања НБС ИПС QР кода на продајном месту извршите плаћање где се у неколико секунди, новац пребацује са рачуна платиоца на рачун тог трговца примаоца плаћања и услуга", рекао је Станојевић.
Највише се, каже, користи услуга скенирања на НБС IPS QR коду и број трансакција свакодневно расте, као и број прихватних места.
Станојевић очекује да се ускоро имплементира и услуга продаје на рате, односно плаћања на рате путем инстант плаћања и услуга подизања готовине уз куповину иако то није безготовинска трансакција и подизање готовине на банкомату.
Што се тиче броја трансакција извршених у Систему за јединствено плаћање, у 2024. години је извршено више од 87 милиона трансакција, рекао је он и нагласио да су то трансакције извршене у систему који подразумева да банка платиоца и примаоца плаћања није иста.
Станојевић је рекао да се код инстант плаћања не користе осетљиви подаци о платном инструменту или кориснику, тако да га је веома тешко злоупотребити.