СРБИЈА

Фантомски бирачи, изборни инжењеринг: Приштина спрема замку за Српску листу

Српска листа може врло лако да буде оштећена на фебруарским парламентарним изборима у јужној српској покрајини јер нема адекватну контролу над изборним процесом што оставља могућност и за убацивања „фантомских бирача“ Приштине, упозорава др Александар Лукић из Института за политичке студије.
Sputnik
Српска листа на предстојећим изборима на Косову и Метохији неће имати представнике на низу бирачких одобора након што је одбијена њена жалба Изборном панелу у Приштини, што значи да ће велики број бирачких места бити без могућности контроле гласова и изборног процеса током парламентарних избора 9. фебруара.

Нова замка за Српску листу

Паралелно са овим вешћу, осванула је и рачуница упоређивањем косовског бирачког списак и броја становника која је показала да ће на изборима право гласа имати чак 800 000 људи више него што их има према бирачком списку.
Др Александар Лукић из Института политичке студије није изненађен оваквим редоследом ствари, с обзиром да премијер привремених институтција самоуправе у Приштини Аљбин Курти чини све да Српска листа не уђе опет у приштински парламент.
„Мислим да је ситуација прилично јасна, и шта је циљ свега овога ако се узме у обзир да је Аљбин Курти односно његова странка Самоопредељење прво покушао да забрани учешће Српске листе на изборима па када му то није успело сад на овај начин покушава да Српској листи потпуно ускрати контролу избора, односно да на адекватан начин има контролу над изборним и постизборним процесом,“ каже Лукић.
Све ово се дешава јер Курти жели да неко друго контролише бројање гласова, додаје он, јер и даље жели да Српску листу избаци ван политичког живота на Косову и Метохији.

Курти неће стати

„Они су морали да пристану на учешће Српске листе на изборима али ће ипак бити ти који ће бројати не само гласове већ и контролисати изборни ток, што може да доведе до тога да се Српској листи не призна званични резултат. У ту сврху вероватно се користи и фантомски бирачки списак о коме се ових дана пише, јер врло лако могу да се без адекватне контроле гласова додају непостојећи бирачу и јер је ситуација на Космету по питању становника и људи са правом гласа врло, да тако кажемо, тајновита,“ истиче Лукић.
Поента је, каже наш сагооворник, да се до дан-данас не зна заправо колико становника има на КиМ и колико је оних стварних особа са правом гласа.
„Са тим се стално манипулише. Тако према званичним подацима некаквог пописа Приштине, на КиМ сада живи укупно око 1.600.000 људи, док их у бирачким списковима има више од два милиона. Међутим, неки други извори говоре и доказују да на КиМ живи негде око 800 000 људи са правом гласа. Све ово доприноси томе да могу да се десе разне манипулације и током изборног процеса а и касније,“ упозорава Лукић.

Вреба и нова опасност

Наш саговорник наводи да поред наведеног постоји и трећи проблем о коме се мало пише у домаћим медијима, али који зато има широк простор у страним медијима.
„Оно на шта се мало обраћа пажње чини ми се јесте да се све више промовише странка која је нова „Српска демократија“ и која се представља као странка која није ни за Београд ни за Приштину, што народ може да збуни. Јер заправо ако из те странке кажу да неће да имају политичке односе са Београдом, већ техничке, то одмах значи да, иако то поричу у ствари право дају Приштини. А с обзиром да су врло популарни у страним медијима ценим да њих виде као алтернативу за Српску листу и да њима Приштина покушава да олакша улазак у парламент,“ процена је нашег саговорника.
Циљ је, каже Лукић, да се избаци Српска листа као странка која се залаже да је Косово и Метохија део Србије и да се бар у некој мери убаци макар један посланик са листе горе поменуте странке, која мислим да није нешто што иде на руку српском народу на КиМ, иако истичу да њих једно занима положај Срба на КиМ.
Иначе, Српска листа је саопштила да је Изборни панел за жалбе и представке у Приштини одбио жалбу овес транке и њене чланице у Централној изборној комисији и потврдио нелегалну и дискриминаторску одлуку о саставу бирачких одбора. Како кажу, ову одлуку виде као још један притисак на српски народ и Српску листу.
СРБИЈА
Нисте нас заплашили: Српска листа након одбијања жалбе на одлуку ЦИК у Приштини о бирачким одборима
СРБИЈА
Српска листа тражи од међународне заједнице хитну и опипљиву реакцију на потезе Приштине
Коментар