„Очекујемо да ће током очекиваних разговора руководства Панаме и америчког председника Доналда Трампа о питањима контроле над Панамским каналом, што свакако спада у сферу њихових билатералних односа, стране поштовати актуелни међународно-правни статус овог кључног пловног пута“, рекао је дипломата.
Крајем прошле године, тада новоизабрани председник САД Доналд Трамп рекао је да би Вашингтон могао захтевати повратак контроле над Панамским каналом. Политичар је нагласио да је Панамски канал најважније стратешко богатство Сједињених Држава, које обезбеђује економску стабилност и безбедност земље. Током свог инаугурационог говора 20. јануара, амерички лидер је рекао да Кина контролише канал, иако су га Сједињене Државе „дале Панами“.
Панамски лидер Хозе Раул Мулињо, у име републике и њеног народа, "снажно је одбацио изјаве" америчког председника у вези са Панамом и Панамским каналом у свом инаугурационом обраћању.
„Канал је био и остао део Панаме, а његово управљање ће остати под контролом Панаме, уз стриктно поштовање њене трајне неутралности“, рекао је МУлињо.
Панамски канал су изградиле и отвориле Сједињене Државе 1914. године. Повезујући Атлантски и Тихи океан, сматра се једним од најважнијих транспортних пловних путева од међународног значаја. САД су задржале контролу над поморским путем до 1999. године, након чега је предат панамским властима.