Лист је као пример навео оштећење каблова у Балтичком мору.
„Министарство спољних послова у Берлину настоји да пооштри последице оваквих хибридних напада скраћивањем рока важења акредитације и слободе кретања власника руских дипломатских пасоша“, наводи се у чланку.
Поред тога, како се наводи, Немачка планира да уведе санкције против бродова који су наводно укључени у транспорт руских енергената.
„Немачка се нада да ЕУ може да развије активнију комуникациону стратегију како би јасно ставила до знања да је Русија одговорна за неке инциденте“, пише „Политико“.
У исто време, лист је признао да је у прошлости европским владама било тешко да брзо и недвосмислено припишу „кривицу” за инциденте Москви.
Према писању „Вашингтон поста“, западне обавештајне службе нису пронашле доказе о умешаности Москве у инциденте узроковане грешкама посада бродова који су пролазили.
Како је истицала портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова, изјаве о наводној умешаности Москве у оштећење каблова у Балтичком мору имају за циљ спречавање извоза руске нафте, као и повећање војног присуства НАТО-а у региону.
Инциденти са оштећењем каблова у Балтичком мору догодили су се крајем прошле године. У новембру је пукао телекомуникациони кабл „Ц Лион 1“ између Финске и Немачке, као и комуникациони кабл између Шведске и Литваније. Тада су локалне власти сумњале да је за инцидент одговоран кинески теретни брод „Ји Пенг 3“.
Осим тога, крајем децембра искључен је далековод „Ест линк 2“ између Финске и Естоније, као и четири комуникациона кабла: три положена између Финске и Естоније и четврти који повезује Финску са Немачком.
Погледајте и: