Херш у свом новом чланку тврди да су интензивни преговори између Русије и Украјине „заиста у току“ и, према његовим речима, „стране се приближавају споразуму“. Главни камен спотицања су територијални спорови, укључујући питања контроле стратешких објеката као што су металуршка постројења. Према наводима извора блиском преговорима, „Зеленски покушава да сачува образ“ и избегне да се његови уступци доживе као капитулација.
Новинар такође напомиње да се, по мишљењу Трамповог тима, без додатног притиска на Русију, споразуми могу показати неефикасним. Један од предлога је повећање расхода за одбрану земаља НАТО-а.
„Трамп жели да земље НАТО-а повећају доприносе за одбрану на пет одсто БДП-а, што би могло да промени динамику у односима са Русијом“, оцењује извор.
Истовремено, међутим, постоје несугласице унутар Трамповог круга. Неки чланови његовог тима, на пример, сматрају да Русија покушава да добије више него што може да задржи на преговорима и да Путин неће одустати од својих дугорочних стратешких циљева, укључујући јачање сарадње са Кином и промовисање БРИКС-а као алтернативе Г7.
„Трамп и његов тим схватају да би исхитрени споразум могао да се схвати као слабост и изазове јачање утицаја Москве“, пише Херш.
Новинар такође указује на изјаве бившег генерала Кита Келога, који је сада специјални изасланик за мировне преговоре. Према његовом мишљењу, сукоб би могао да се заврши у року од 100 дана након Трампове инаугурације.
„Овај рат мора да се заврши и мислим да Трамп то може да уради за веома кратко време“, рекао је Келог.
У закључку, Херш наглашава да питање решавања сукоба у Украјини остаје један од најважнијих задатака нове администрације, али Трамп и његови саветници сматрају да је за постизање дугорочног мира неопходна јача позиција НАТО-а и стратешки притисак на Москву.
Погледајте и: