Специјална операција у Украјини

Политички незрео: Зеленски тек сад схватио да га Запад обмањује

Владимир Зеленски је, изгледа, коначно схватио да га је Запад годинама лагао и обмањивао причама о уласку Украјине у НАТО, а то још једном потврђује његову незрелост као политичара, оцењује руски експерт Алексеј Анпилогов.
Sputnik
„То је чудно чути од особе која себе назива политичарем, јер политика није војно питање, није командовање послушним деловима система. То је изградња сложених, често двосмислених савеза и савеза који краткорочно не доносе неке узајамне договоре. То су савези који нису засновани на некој симпатији, иако она понекад игра улогу, већ на заједничким интересима који се временом обликују. Због тога мислим да таква изјава Зеленског само показује да је он још и прилично површан политичар, који не схвата, или се прави се да не схвата који су стварни интереси стајали иза бројних декларација о могућем путу Украјине у НАТО, те да оне нису вредне ни папира на којем су исписане“, каже Анпилогов.
Зеленски је на Светском економском форуму у Давосу оптужио Запад да је непоштен према Украјини по питању чланства у НАТО, изражавајући посебно незадовољство позицијом САД, Немачке, Мађарске и Словачке које су се противиле уласку Украјине у Алијансу. Он је оценио да судбина чланства зависи од става америчког председника, јер „ако Трамп подржи улазак Украјине у НАТО, подршку ће показати и друге земље“.
Анпилогов оцењује да овај „вапај“ Зеленског, који се односи на НАТО, вероватно неће наћи одјек у западним политичким и војним круговима, јер је њима апсолутно јасно да Украјина није члан који би на било који начин ојачао способност Алијансе, већ је напротив може веома ослабити.

Зеленски окреће Европу против Трампа

Осврћући се на изјаву Зеленског да би „најмање 200.000 европских војника било потребно да служе као мировне снаге у Украјини како би мировни споразум могао да буде спроведен“, Анпилогов оцењује да је слање војног НАТО контингента у Украјину најмање вероватан сценарио за решавање украјинског конфликта, јер НАТО неће желети да се директно укључи у тако сложена и веома осетљива питања као што су односи с Русијом и угрожавање руских интереса.
„Због тога мислим да је то поновно изношење жељеног уместо стварног. Никакву помоћ у заштити Одесе, Харкова и других градова, који су буквално на домак руских ракета, Запад неће пружити. Можемо замислити да западне земље пошаљу мировњаке на запад Украјине, можда у области као што су Лавовска, Ивано-Франковска, Черновицка, али не ближе, јер би то носило велики ризик, уз директне војне губитке међу војницима… Зато су западне земље крајње опрезне према оваквим сценаријима развоја ситуације“, каже Анпилогов.
Значајан део свог говора Зеленски је посветио одбрани тезе о потреби јачања Европске уније, којој је Украјина кандидат за улазак.
Он се заложио за јединство Европе по питању одбране и безбедности, додајући да Европа треба да зна сама да се брани и да више не зависи од САД.
Наступајући у Давосу, Зеленски је напоменуо да се сада сви питају какву ће политику Трамп водити, да ли ће уопште приметити Европу и, посебно, да ли ће његова администрација наставити да подржава Украјину.
Према његовом уверењу, Европа не може себи дозволити да буде споредна у очима својих савезника, већ мора некако да се наметне као снажан глобални актер, а не пуки посматрач.
Он такође сматра да ће нову глобалну платформу преговора о миру у Украјини водити Америка, Русија и Кина, без учешћа Европе. Европљани су, како је оценио, још у стању „безбедоносног дремежа”.
Међу аналитичарима има оцена да Зеленски покушава да обједини Европу и окрене против новог шефа Беле куће, који је, према писању америчких медија, наложио решавање украјинског сукоба у року од 100 дана. Међутим, Анпилогов оцењује да мотиви Зеленског нису баш најјаснији када даје такве изјаве, баш као што није јасно и његово поимање ситуације.
„С моје тачке гледишта, никаквог бунта на европском континенту неће бити, а тим пре неће бити некаквог крсташког похода на Русију, јер Европа већ најмање 70 година живи веома комфорно и зато су спремни да чачкају медведа тј. Русију мотком или да вичу на њега, али са одређеног растојања, јер нико није луд да приђе медведу у брлогу. Због тога, све ове покушаје, укључујући и покушај да се организује распоређивање контингента као наводних миротворних снага, али у ствари окупационих снага западних држава, сматрам осуђеним на пропаст“, закључио је експерт.
Специјална операција у Украјини
Хоће ли Трамп променити америчку стратегију према Украјини
Коментар