Соларна електрана се састоји од 1.053 фотонапонска панела појединачне снаге 580 Wp и 13 инвертора збирне номиналне снаге од 500 кW.
Произведена електрична енергија ће се користити за потребе панчевачке рафинерије.
Изградња соларне електране у оквиру Рафинерије нафте Панчево започета је у априлу 2024. године и изграђена је на крововима пет објеката унутар прерађивачког комплекса НИС-а.
Ненад Павловић из НИС-а је оценио да инсталација соларних панела у индустријском окружењу представља комплексан технички изазов и искорак у даљем озелењавању производње у овој рафинерији.
„Примењене су најсавременије технологије за оптимизацију и мониторинг производње и, што је најважније, за постизање највише безбедности рада. Пројекат је део шире стратегије компаније усмерене на смањење угљеничног отиска и представља резултат стратешког опредељења НИС-а ка диверсификацији пословања у правцу зелене енергије. Вредност ове инвестиције износи више од 38 милиона динара, а очекује се да ће бити достигнуто годишње смањење емисије угљен диоксида од око 700 тона“.
Из НИС-а су навели да је Рафинерија нафте Панчево једна је од најмодернијих и најзеленијих у овом делу Европе, а реализацијом овог пројекта НИС наставља да буде један од лидера у примени зелених технологија.
Овај пројекат је само један у низу корака које НИС предузима у циљу развоја обновљивих извора енергије, а само током претходне године пуштене су у рад соларне електране на пословној згради у Новом Саду, складишту деривата нафте, Погону за производњу пијаће воде у Јазаку, док су фотонапонске електране изграђене и на 45 бензинских станица широм Србије.
НИС планира да настави са реализацијом пројеката у области соларних технологија и других врста зелене енергије.
Погледајте и: