Своје одушевљење овом иницијативом није крио ни уредник новина, Клаудио Цераза, који је са поносом истакао да овакав пројекат свет још није видео.
Експерименталне новине излазиће у дигиталном и штампаном формату 4 дана недељно, од уторка до петка, у наредних месец дана и биће сачињене од 25 новинских чланака написаних и уређених уз помоћ вештачке интелигенције, преноси Гардијан. Који софтвер је одабран за генерисање чланака за сада није познато.
Оно што је занимљиво јесте и чињеница да ће прави новинари у редакцији и даље постојати, само ће њихова функција бити доста ограничена: њима ће бити дозвољено само да вештачкој интелигенцији постављају питања и анализирају њене одговоре, док ће све остало радити АИ.
Другим речима, софтвер има неограничену слободу да пише све, од наслова и поднаслова, па и да извлачи цитате из оригиналних изјава. И не само то - будући да је у питању вештачка интелигенција, она ће моћи и да заузме свој угао када је у питању нека тема, па и да изнесе критике.
Вештачка интелигенција у новинарству није новина
Иако италијанске новине јесу прве на свету потпуно написане уз помоћ вештачке интелигенције, тренд коришћења АИ алата у свету новинарства већ увелико постоји. Примера ради, Вaшингтон Пост користи систем Хелиограф за креирање кратких вести о спортским догађајима и изборима.
Ројтерс, са друге стране, има свој АИ софтвер Линкс Инсајт, који помаже новинарима у анализи података и праћењу трендова. Блумберг такође користи вештачку интелигенцију, и то за креирање финансијских извештаја, као и припрему "костура" вести.
И кинеске медијске кући Синхуа и Пиплс Дејли користе вештачку интелигенцију, додуше, у нешто другачијем формату - оба медија имају виртуелне водитеље вести, креиране уз помоћ АИ алата, који у нон-стоп режиму извештавају о свим важним темама.
Погледајте и: