НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Папагаји и људи имају нешто заједничко - може ли то да помогне у решавању проблема у комуникацији

папагаји
Папагаји имају дар да брбљају, а начин на који мозак врсте аустралијска тигрица омогућава овај дар изузетно је сличан начину како функционише људски говор.
Sputnik
До сада су папагаји једине животиње за које се зна да имају центре за производњу говора сличне онима као код људи, каже Мајкл Лонг, научник са Универзитета Лангон хелф у Њујорку, пренео је „Сајенс њуз“.
Разумевање начина на који се ствара говор у мозгу папагаја могло би да помогне да се разјасни шта иде по злу у одређеним поремећајима комуникације код људи.
Тигрице (Melopsittacus undulatus) имају тропске боје и веома су паметне. Ови папагаји су посебно друштвени и брбљиви, што их чини занимљивим предметима истраживања за проучавање говора. Лонг и његов колега Зетиан Јанг, из колеџа Лангон хелф, пратили су понашање појединачних нервних ћелија у мозгу четири птице док су цвркутале.
Активност ових ћелија, смештених у делу мозга који се зове предњи аркопалијум, повезана је са звуцима које птице испуштају, открили су они.
Лонг пореди ову неуронску организацију са тастатуром која може да произведе низ звукова - сугласнике, самогласнике, високе и ниске тонове.
„Папагај је способан да генерише произвољне звуке у свом универзуму само свирајући ову вокалну клавијатуру“, рекао је Лонг.
Све у свему, овај флексибилни систем има организацију налик људској. Сличности између људског и мозга папагаја, неуронски говорећи, показују да ове две врсте решавају проблеме на сличан начин.
Погледајте и:
Коментар