До сада су папагаји једине животиње за које се зна да имају центре за производњу говора сличне онима као код људи, каже Мајкл Лонг, научник са Универзитета Лангон хелф у Њујорку, пренео је „Сајенс њуз“.
Разумевање начина на који се ствара говор у мозгу папагаја могло би да помогне да се разјасни шта иде по злу у одређеним поремећајима комуникације код људи.
Тигрице (Melopsittacus undulatus) имају тропске боје и веома су паметне. Ови папагаји су посебно друштвени и брбљиви, што их чини занимљивим предметима истраживања за проучавање говора. Лонг и његов колега Зетиан Јанг, из колеџа Лангон хелф, пратили су понашање појединачних нервних ћелија у мозгу четири птице док су цвркутале.
Активност ових ћелија, смештених у делу мозга који се зове предњи аркопалијум, повезана је са звуцима које птице испуштају, открили су они.
Лонг пореди ову неуронску организацију са тастатуром која може да произведе низ звукова - сугласнике, самогласнике, високе и ниске тонове.
„Папагај је способан да генерише произвољне звуке у свом универзуму само свирајући ову вокалну клавијатуру“, рекао је Лонг.
Све у свему, овај флексибилни систем има организацију налик људској. Сличности између људског и мозга папагаја, неуронски говорећи, показују да ове две врсте решавају проблеме на сличан начин.
Погледајте и: