Божић је, уз Ускрс, највећи хришћански празник. То је дан када хришћански свет слави рођење Христово и када је, према веровању, Христов дух свеприсутан међу људима, доносећи им мир и праштање.
Осим Српске православне цркве, Божић се по јулијанском календару слави и у руској, грузијској и македонској цркви, Јерусалимској патријаршији, а обележавају га и Копти.
Традиционално, од 2002. године, поноћна литургија служи се у Храму Светог Саве око ког се током вечери окупио велики број грађана.
Празновање Божића почело је првим поноћним литургијама, а уочи најрадоснијег хришћанског празника патријарх Иринеј је у Храму Светог Саве, након што је упаљен бадњак на платоу испред храма, служио вечерњу литургију.
Неколико стотина верника присуствовало је поноћној литургији у Храму Светог Саве у Београду на Врачару.
Патријарх Српске православне цркве Иринеј са верницима од 9.00 служи Свету архијерејску литургију у крипти Храма, а ломљење чеснице биће организовано у 12 сати на платоу испред Храма.
Звона са Храма Светог Саве огласила су се синоћ око 23.30 како би позвала вернике на литургију.
Претходно је у малој цркви Светог Саве на Врачару у присуству бројних верника служена Света архијерејска литургија.
Патријарх Српске православне цркве Иринеј са верницима на Бадње вече запалио је бадњаке на платоу испред Храма.
Паљењем бадњака и литургијама православни верници који Божић обележавају по јулијанском календару, у свим црквама у региону обележили су Бадње вече.
Припреме за Божић почињу 40 дана пре 7. јануара, када почиње божићни пост који представља прочишћење духа и тела пред најрадоснији догађај у православљу.
Од Божића до Богојављења, људи се у Србији поздрављају речима „Христос се роди“, а отпоздрављају са „Ваистину се роди“.
Божић је празник целе породице и зато се очекује да она током празничних дана буде на окупу. Верници који славе Божић дан започињу уношењем неначете воде, дочекивањем положајника, одласком у цркву на службу и причест, те првим мрсним доручком.
Дуг је списак народних обичаја који красе овај празник — од ломљења погаче па до игара које симулирају тобожње вијање Божића.
Први дан Божића је дан радости рађања, обнављања живота, док се други дан проводи у свечаном, тихом домаћем расположењу, а у црквама служи литургија захвалности Богородици.