Према овом споразуму, две земље одустају од полагања права на међусобне територије, а Бугарска се обавезује да ће подржавати тежње Македоније ка чланству у ЕУ и НАТО, преноси АП.
Споразум, такође, позива на успостављање комитета који ће објективно преиспитати заједничку историју, што би могло да доведе до ревизије школских уџбеника.
У македонском парламенту је већина посланика — њих 61 — гласала за усвајање нацрта закона о ратификацији споразума, док је један посланик био уздржан, наводи МИА.
ВМРО-ДПМНЕ, иначе, не учествује у раду парламента јер им је више посланика ухапшено због насиља у Собрању 27. априла 2017.
Македонски министар спољних послова Никола Димитров је, говорећи на данашњој седници парламента, указао на чињеницу да се о тешким и осетљивим питањима између две суседне земље не може лако преговарати.
„Ни ми ни Бугарска нисмо у потпуности задовољни текстом (споразума)“, рекао је Димитров.
Ипак, он је истакао да тај споразум обухвата, између осталог, интересе Македоније у Бугарској и да је ратификован управо на дан када је Бугарска признала независност Македоније, као прва земља која је то учинила.
„Кључно је да, пре него што се овај споразум ратификује у пракси, видимо значајну промену у нашим односима“, нагласио је Димитров, указавши да је споразум значајан, јер су две стране охрабрене да „изађу из ровова“, посебно у региону који је под тешким теретом историје.
Лепо је третирати своје суседе као једнаке и склапати пријатељства, закључио је шеф македонске дипломатије, изразивши жаљење што опозиција није присутна на седници да пружи своју подршку.
Споразум о пријатељству потписали су 1. августа 2017. премијери Македоније и Бугарске, Зоран Заев и Бојко Борисов, с циљем да се ојачају пријатељски односи двеjу земaљa, унапреде добросуседске везе и успоставе свестрани међусобни однос у складу с међународним правом.
Споразум о пријатељству Македоније и Бугарске резултат је петогодишњег преговарачког процеса радних група министарства спољних послова двеjу земаља и сматра се надоградњом споразума из 1990, напомиње македонска агенција.
Танјуг