Амерички Стејт департмент упозорио је ове недеље своје држављане који планирају да путују на Косово на повећани опрез због тероризма. Навели су и да би требало да преиспитају путовање на север Косова због „грађанских немира“. То саопштење издато је свега неколико дана пре убистава Оливера Ивановића.
Упозорење за америчке грађане, односно „нове смернице за путовање“ пренела је америчка амбасада у Приштини.
„Терористичке групе настављају са планирањем могућих напада у региону Балкана, укључујући и Косово. Терористи могу напасти са мало или без икаквог упозорења, циљајући туристичке локације, транспортне центре, пијаце, тржне центре, објекте локалне управе, хотеле, клубове, ресторане, богослужбена места, паркове, главне спортске и културне догађаје, образовне установе, аеродроме и друге јавне површине. Поред тога, политичко мотивисано насиље се јавља широм Косова“, стоји у саопштењу.
Навели су да „тензије унутар и између заједница на северу Косова настављају да изазивају насиље, демонстрације и друге немире“ у северној Митровици, Лепосавићу, Зубином Потоку и Звечану.
Новинари су данас питали председника Србије Александра Вучића да ли је могуће довести у везу убиство Ивановића са упозорењем Стејт департмента од 10. јануара. Вучић је рекао да верује да се радило о рутинској процедури пред празнике и да не верује да су америчке службе имале конкретне информације.
Стручњаци за безбедност са којима је Спутњик разговарао такође не верују у професионализам косовске полиције, али не искључују могућност да су америчке обавештајне службе знале да се спрема убиство Оливера Ивановића.
Џевад Галијашевић подсећа да је у том саопштењу САД скренула пажњу на евентуалне терористичке нападе у врло прецизно наведеним деловима покрајине. Навели су четири места, а на првом је Косовска Митровица, симптоматично је да Американци никада нису издали слично саопштење, каже Галијашевић за Спутњик.
„Упозорења није било чак ни у време када смо имали сазнања да се поједини борци ДАЕШ-а враћају на Косово. Колико год деловало протоколарно, ово је озбиљно саопштење и захтева озбиљан захтев за информацијама од америчких служби и америчке владе. Србија треба да захтева озбиљну размену података. Како год упозорење третирали на највишем државном нивоу, ипак је ту превише прецизних елемената. Сигурно је да Американци пуно више знају и да су вероватно имали одређена сазнања или макар индиције да ће се нешто десити“, каже Галијашевић.
И стручњак за безбедносне службе, професор Београдског универзитета Андрија Савић, каже да не треба искључити могућност да су америчке обавештајне службе имале овакве податке. Он ипак верује да ћемо праву истину тешко сазнати због више околности. Ради се о томе да су Американци њихови промотери, то значи да косовске службе раде по америчким инструкцијама, каже Савић.
„Велико је питање да ли су починиоци овог кривичног дела Албанци, да ли је реч о неком екстремном крилу. У сваком случају, можемо да констатујемо да се ради о стварању додатне тензије, тензије коју треба уклопити у контекст Бриселског споразума и наравно свих активности везаних за унутрашњи дијалог“, каже Савић за Спутњик.
Галијашевић сматра да ће убиство Ивановића изазвати озбиљне политичке, али и друге последице, јер је то, како каже, и циљ сваког терористичког чина.
„Када се погледа општи политички контекст у коме се десио атентат, тај чин тероризма изазива последице по дијалог, изазваће и последице на међунационалне односе, без обзира ко је убица, какве снаге стоје иза овога. Он изазива последице на нормализацију односа, успостављање ЗСО. У овом моменту он објективно иде наруку политичким структурама Хашима Тачија и Харадинаја“, истиче Галијашевић.
Оба саговорника Спутњика у потпуности се слажу са председником Србије када је у питању поверење у косовску полицију. Када су овако лоши политички односи, тешко да је могуће успоставити било какву сарадњу безбедносних служби, каже професор Савић.
„Они последњих година иду у процес стварања својих институција, својих органа, а велико је питање њихове професионалне компетентности. Основна одлика онога што је могло до сада да се примети јесте чињеница да су потпуно инволвирани у политичке циљеве. Нема шансе да се нешто озбиљније догађа на професионалном нивоу. Сектор безбедности је потпуно политички инструментализован и иде ка њиховим циљевима“, категоричан је Савић.
Галијашевић је сигуран да косовска полицијска служба истрази о убиству Оливера Ивановића неће приступити озбиљно. Он у потпуности искључује сарадњу са истражним органима Србије, јер је сарадња минимална.
„Ти контакти су протоколарни, никако озбиљни у смислу размене обавештајних података. Далеко боље контакте с њима имају неке западне земље, пре свега Американци који у приличној мери управљају понашањем косовске полицијске структуре, полицијске службе, па и другим сегментима друштва“, каже Галијашевић.
Он додаје да је очито да ће Србија морати да уз помоћ пријатељских земаља загризе у истрагу и утврди позадину убиства и ко су непосредни извршиоци атентата на Оливера Ивановића.
Полиција Косова понудила је награду од 10.000 евра за релевантну информацију о убиству Оливера Ивановића.