Према подацима Рударско-геолошког факултета, у Србији је откривен потенцијал геотермалне енергије од 250 милиона тона еквивалената нафте, а земља годишње троши енергије у висини од 15 милиона тона еквивалената нафте.
Србија има 238 откривених изворишта термалних и термоминералних вода. Међутим, свега десет одсто термоминералних извора у Србији је искоришћено, док је у суседној Мађарској искоришћеност већа од 80 одсто. На Исланду се овом енергијом греје 87 одсто домова.
Кључно питање је зашто се овај ресурс не користи, иако се декларативно сви залажемо за смањење загађивања животне средине и окретање према „зеленој енергији“. Тим пре што је геотермална енергија обновљива.
О томе како да се пређе са речи на дела и да се створе услови за коришћење геотермалних потенцијала Србије, шта треба да уради држава а шта локалне самоуправе, а шта могу да ураде појединци, у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са професором др Дејаном Миленићем, руководилац Лабораторије за геотермалну енергију и енергетску ефикасност Рударско-геолошког факултета у Београду.