Тродневна офанзива шарма Пјонгјанга у виду Ким Јо Џонг није прошла незапажено у светској политици, а ни у светским медијима.
Док Си-Ен-Ен пише да је она била звезда Олимпијаде и назива је „Иванком Трамп Северне Кореје“, агенција Блумберг наводи да је Ким Џонг Ун као одговор на санкције Трампове администрације упутио на Олимпијске игре ново оружје — своју сестру.
Она је Јужну Кореју напустила приватним авионом свог брата, након што је председнику Мун Џае Ину пренела братовљеву поруку да се нада заједничком самиту двеју Кореја, преноси АП.
Њен позив јужнокорејском председнику да посети Пјонгјанг и да одигра „одлучујућу улогу“ у уједињењу двеју Кореја после седам деценија, био је, по оцени Блумберга, врхунац „офанзиве шарма“ са циљем да сруши амерички наратив о томе да је Ким Џонг Ун „лудак“ који мучи свој народ и може да дигне у ваздух Њујорк или Лос Анђелес ако не буде по његовом.
Ројтерс преноси оцену аналитичара и бившег јужнокорејског министра Ким Сунг Хана, који каже да је Север искористио Олимпијаду да „забоде клин“ у односе између Јужне Кореје и САД и евентуално изазове ублажавање санкција.
Откад је пре месец дана Ким Џонг Ун изненадио свет најавом да ће Северна Кореја учествовати на Олимпијским играма, јужнокорејски председник Мун Џае Ин је одложио војне вежбе, угостио Кимову сестру и условно прихватио њен позив да посети Север.
„Јасно је да је Северна Кореја освојила злато. Њена делегација и спортисти су у центру пажње, а сестра Ким Џонг Уна је пред јужнокорејском јавношћу и светом показала елегантан осмех. Макар за тренутак, изгледало је као да је то нормална држава“, каже јужнокорејски аналитичар.
Међутим, амерички министар одбране Џим Матис каже да је прерано рећи да ли приближавање Северне и Јужне Кореје током Зимских олимпијских игара нуди шансу за мир на Корејском полуострву.
Он одбацује наводе да би макар и привремено отопљавање односа између Сеула и Пјонгјанга могло да поквари везе Сеула и Вашингтона.
Учешће Северне Кореје на ЗОИ већ је омогућило Киму да подрије притисак америчког председника, имајући у виду да су неке санкције привремено укинуте до краја Игара, наводи Блумберг.
Питање је да ли САД и Јужна Кореја могу да остану уједињене у одржању притиска на Северну Кореју. И док Трампови саветници прете војном акцијом да спрече Кима да дође до нуклеарног оружја, Мун жели да спречи рат који би опустоштио Корејско полуострво.
Кимов позив Муну за састанак био је „бриљантан дипломатски маневар“, каже Андреј Ланков, историчар на Кукмин универзитету у Сеулу.
Ако прихвати позив, Мун ће изнервирати Трампа, а ако одбије, САД и Јужна Кореја деловаће „безразложно ратоборно“, сматра он.
„Позив и присуство Северне Кореје на Играма шаље сигнал да су Севернокорејци спремни да разговарају. А тај сигнал помаже противницима војне опције у Вашингтону и у свету“, каже Ланков.