Да би закон ступио на снагу, документ треба да буде објављен у службеном гласнику „Гласу Украјине“.
Коментаришући Закон о реинтеграцији Донбаса, председник Украјине је рекао да тај закон не нарушава никакве међународне обавезе Украјине, укључујући и Минске споразуме.
Он је додао да тај документ „обезбеђује правни механизам за политички и дипломатски повратак тог региона“ под контролу Кијева.
Парламент Украјине је 18. јануара у целости усвојио предлог председника о реинтеграцији Донбаса, у којем се Русија назива „агресором“. Према закону, територије Донбаса које не контролише Кијев сматрају се „окупираним“. Из документа је искључена тачка о приоритетном значају имплементације Минских споразума за решавање сукоба. Москва је више пута саопштила да не представља страну у унутрашњем украјинском сукобу и да није укључена у догађаје у Донбасу, као и да је заинтересована за превазилажење политичке и економске кризе у Украјини.
Раније је представник Кијева у хуманитарној подгрупи за Донбас и лидер друштвеног покрета „Украјински избор — право народа“ Виктор Медведчук изјавио да ће тај документ ставити тачку на покушај мирног решавања сукоба. Самопроглашене републике такође су изјавиле да Закон о Донбасу нарушава Минске споразуме и даје војсци слободу деловања. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је да Закон о реинтеграцији Донбаса прецртава Минске споразуме.
Украјинске власти су у априлу 2014. покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске народне републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. године.