У уводнику објављеном на невладином веб-сајту „Машрег“, иранске власти су оптужене за „издају“ због издавања дозволе за авангардну Вали ел Аср џамију у Техерану.
У чланку се тврди да закривљеност џамије подсећа на јеврејски јармалук и да „комплетно неутралан“ дизајн зграде, наводно, показује „атеистички приступ“. Јармалук или кипа је мала капа коју носе Јевреји.
Један од архитеката џамије Реза Данешмир објаснио је да су се одлучили за модеран дизајн од сивог камена и бетона, уместо традиционалних купола и минарета.
Fluid Motion Architects' Vali-E-Asr mosque in Tehran stirs controversy as it has no minaret or dome: https://t.co/bQcAskj2xj #tehran pic.twitter.com/6GK4o90F2E
— World Architecture (@WACommunity) 29. октобар 2017.
Према његовим речима, званичници града Техерана су рекли да зграда не личи на „конвенционални облик џамије“ и да не може да буде изграђена.
„Објаснио сам им ко је права публика џамије и коначно сам их убедио. Желели смо да то буде авангардан, а не конзервативан пројекат“, рекао је Данешмир и додао да је џамија намењена младим Иранцима, редовним посетиоцима Вал ел Асра.
#Tehran’s modern #ValiEAsr #mosque W/O #minarets stirs controversy! https://t.co/pNdRTK0Seu #architecture #RezaDaneshmir #IRAN #tradition pic.twitter.com/8tlyrEO8He
— Iran Style (@Iran_Style) 24. октобар 2017.
Џамија се налази у популарној шопинг-зони у близини Техеранског универзитета на површини од 25.000 квадратних метара. Вали ел Моср има своју библиотеку, читаонице, учионице и амфитеатар.
イラン・テヘランに新しく建設されたミナレットもドームもない『Vali-e-Asr Mosque』。外観だけ見たらモスクだと気がつかないな。https://t.co/KNWi6FkJdo pic.twitter.com/eGB1BOPdzm
— 野谷美佐緒 / MisaoNOYA (@misaonoya) 25. фебруар 2018.
Изградња џамије, која би требало да отвори своја врата за вернике у наредних неколико месеци, трајала је десет година и коштала је 16 милиона долара.