С тим у вези, Министарство је оптужило независне блогере, поједине професионалне новинаре, па и медијске куће, укључујући и немачки „Дојче веле“, да су о том случају писали апсолутне неистине позивајући се на непоуздане изворе.
Једна од тих неистина била је да је дрога требало да у Русију стигне дипломатском поштом, што је, како истиче Министарство, немогуће, а таква поставка показује апсолутно непознавање механизама слања дипломатске поште, за коју ни није одговорно техничко особље Амбасаде, које се оптужује да је планирало акцију.
Поред тога, на друштвеним мрежама се појавила информација да су кокаин пронашле аргентинске службе безбедности, што је такође нетачно, будући да су кокаин пронашли запослени у Амбасади Русије, што су у више наврата потврдили и представници аргентинских власти.
Чак су поједини новинари у скандал укључили и покојног Петра Пољшчикова, некадашњег припадника Министарства спољних послова, као и да је узрок његове смрти био инфаркт због случаја „аргентинског кокаина“, указује Министарство и додаје да је у питању непотврђена информација, те да је он погинуо услед незгоде која није повезана са његовом службом.
Министарство је навело и да је телевизија „Настојашче времја“ јавила да тржиште наркотика већ дужи низ година наводно контролише руски спољнополитички ресор и пратеће безбедносне структуре, што је класичан пример намерне дезинформације.
„Подсећамо да истражни процес још увек није завршен, у складу са руским законодавством тим послом се баве истражни органи и једино они могу да пруже званичне информације на ту тему“, истиче се у саопштењу.
Поједини медији су писали и да је због овог случаја у Аргентину допутовао секретар Савета за безбедност Русије Николај Патрушев, али Министарство истиче да се посете тако високог нивоа планирају много унапред, па је ова информација такође нетачна.