„Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Горња Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопље)“, имена су о којима ће Коцијас у четвртак у Скопљу разговарати са највишим македонским званичницима.
Скопље и Атина се надају да би проблем који већ више од четврт века потреса односе две државе могао бити решен до лета, чиме би била уклоњена највећа препрека за улазак Македоније у НАТО.
Атмосфера је, међутим, узаврела на обе стране, па су и у Македонији и у Грчкој одржани протести против могућег споразума, а почетком седмице Коцијас је добио коверту у којој се налазио метак.
У писму се отворено прети породицама свих који учествују у преговорима.
„Свима, а нарочито онима који планирају да продају нашу Македонију, имамо само једну ствар да поручимо: Елиминисаћемо њихове породице од најмлађег до најстаријег члана“, наводи се у писму.
Уједињене нације већ 27 година покушавају да пронађу компромисно решење око назива Македоније. Атина не признаје назив „Република Македонија“ и тврди да је то име северне грчке провинције и то од античких времена. Грчка је због тога блокирала пријем Македоније у НАТО.
Због спора са Грчком, Македонија је после проглашења независности 1991. године примљена у УН под привременим називом Бивша Југословенска Република Македонија.