Како наводе, Украјина је почетком двехиљадитих за „гасни дуг“ предала Русији око 30 таквих ракета, оне су у фактички нове и могу се искористити као носачи прве серије хиперзвучних бојевих блокова.
Руски војни експерти истичу да је то привремена мера, док не буде завршена производња ракетних система „Сармат“. Међутим, по њиховом мишљењу „Авангард“ ће, пре свега, бити инсталиран на интерконтиненталне балистичке ракете Р-36 УТТХ, познате под називом „Војвода“, које је својевремено производио украјински завод „Јужмаш“.
УР-100НУТТХ је интерконтинентална балистичка ракета, која је развијена 1976. године, а четири године касније је стављена у службу совјетске армије. Максимални домет ракете је 10.000 километара, а може да носи шест нуклеарних бојевих глава.
Путин је, говорећи овог месеца пред Федералном скупштином, представио нови хиперсонични интерконтинентални систем „Авангард“, који лети 20 пута брже од звука. Према његовим речима, ново руско оружје може да маневрише у слојевима атмосфере, како бочно, тако и вертикално.
„Оно ће бити практично неухватљиво. Брзина ће бити хиперсонична. Биће као метеор“, рекао је Путин.
У Русији је већ започета серијска производња тог хиперсоничног ракетног система.
Војни експерти наводе да најновији систем може да лети у густим слојевима атмосфере хиперсоничном брзином, што га чини непобедивим за сва средства противваздушне и противракетне одбране.
Заменик министра одбране Русије Јуриј Борисов рекао је да су сви нови системи наоружања, о којима је говорио Путин за време последњег обраћања нацији, већ на разним нивоима готовости, те да нису тачне оне тврдње да неко од представљеног оружја не постоји.
Борисов је истакао да су сва испитивања система „Авангард“ показала да је пројекат реалан, без обзира на сву његову сложеност, јер је температура на површини овог навођеног бојевог блока две хиљаде степени Целзијуса.
„Та ракета лети у плазми. То није никакав блеф, већ реална ствар. Штавише, ми смо већ склопили уговор за серијску производњу“, рекао је Борисов.
Британски таблоид „Mетро“ предложио је своју варијанту назива за најновији систем.
„Желели бисмо да предложимо наш назив за незаустављиви ’Авангард‘ — ’Сатанина невеста‘“, написао је лист.