„Неки медији данас сугеришу да је британски амбасадор присуствовао састанку државног врха Републике Хрватске. То није тачно: амбасадор Делглиш заиста је јутрос био у згради Владе, али на одвојеном састанку, како би с Хрватском — блиском ЕУ и НАТО савезницом — поделио информације, позадину и досад прикупљене доказе које британска влада има у вези с нападом у Солсберију“, стоји у саопштењу Амбасаде. Додаје се да Делглиш том приликом није разговарао с премијером и председницом.
Упркос томе, у саопштењу се исказује захвалност на солидарности Загреба с Лондоном.
„Драго нам је што је Хрватска јасно изразила солидарност с Британијом у вези са нападом у Солсберију и поздрављамо изјаву премијера Пленковића у којој наглашава да напад у Солсберију представља кршење међународних конвенција“, пише Амбасада.
Састанак хрватског државног врха о томе како ће поступити у случају подршке ЕУ земаља Великој Британији, а против Руске Федерације, завршен је.
Председник Сабора, Гордан Јандроковић је по изласку из зграде владе новинарима рекао да се радило о неформалном састанку.
„Разговарали смо о неколико тема. Не могу рећи ништа што сма закључили јер консултације још трају“, казао је Јандроковић и додао да су имали консултације о „неколико важних тема“.
У згради Владе на Марковом тргу јутрос су се састали председница Колинда Грабар Китаровић и премијер Андреј Пленовић, а очекивана тема разговора је била Русија, односно начин на који ће се Хрватска, као чланица Европске уније, поставити према Русији, након недавних догађаја у Великој Британији.
На састанку су, осим председнице и премијера, били и председник Сабора Јандроковић, као и шеф СОА Даниел Маркић.
Загребачки портал „Индекс“ објавио је и анкету с питањем: Да ли би Хрватска требало да буде уз Русију или ЕУ и Британију у случају „Скрипаљ“. За Русију је гласало 68 одсто учесника анкете, док је за Велику Британију 31 одсто.
Јутарњи лист, Танјуг, Индекс