Помоћник руског лидера Јуриј Ушаков потврдио је да је Трамп током телефонског разговора са Путином, 20. марта, предложио да се састанак двојице председника одржи у Вашингтону.
Он је изразио наду да Американци неће одбити предлог да се разговара о могућем одржавању самита, наводећи да је самит могућ у другој половини године.
После Ушакова и Трампова портпаролка Сара Сандерс је навела да су два лидера разговарала о неколико могућих места за састанак, укључујући и Вашингтон.
Руски аналитичари истичу да није важно место сусрета, већ резултат тог састанка. Најважније је, како кажу, смањити напетости у односима двеју земаља, као и пронаћи решења за бројна друга питања која се тичу тешке и сложене ситуације у свету, посебно на Блиском истоку, Корејском полуострву итд. Како напомињу, због тога је важно да протоколарна питања не буду „камен спотицања“.
Политиколог Илдус Јарулин каже да је, без обзира на недоследну политику Вашингтона, тај састанак очекиван.
„Тај сусрет је одавно очекиван у оквиру свих тих Трампових ’хирова‘ и недоследних одлука. Он прво говори ’не‘, а потом почиње да мења став. Он је тај сусрет одавно планирао и треба очекивати да су припреме за састанак већ у току. Накупило се веома много проблема, које могу решити само та два лидера. Колико схватам, Трамп је спреман да озбиљно сарађује само са Владимиром Путином и председником Кине Си Ђинпингом. На председничким изборима у Русији, 18. марта, Путин је показао целом свету да он има снажну подршку у својој земљи, а Трамп хоће да ради са таквим људима, иза којих стоји моћна, снажна држава“, каже за Спутњик политиколог Илдус Јарулин.
Према његовим речима, Трампу је важно да са Путином има лични сусрет.
„Трамп не верује никоме — само самом себи. Због тога су њему потреби лични сусрети. Сазрело је и превише проблема о којима два лидера треба сами да разговарају. Ако Трамп успе да изглади и успостави односе са Путином и регулише односе са Ђинпингом, републиканци ће имати веома јаку позицију на предстојећим изборима за Представнички дом. Како би се супротставио опозицији у земљи, Трампу су потребне добре позиције у међународној арени. Он мора да покаже целом свету да је он лидер снажне државе“, сматра Јарулин.
Експерти закључују да Путин може да спокојно лети у Вашингтон, без икакве штете за своју репутацију, док руски медији напомињу да би то била „радна посета, а не званична“. Како објашњавају, званичне посете — за разлику од радних — праћене су свечаним церемонијама, од црвеног тепиха до почасне страже и извођења химни обеју земаља.
Руски медији такође подсећају да је председник Русије последњи пут био у званичној посети САД у лето 2010. године. Тадашњи лидери Дмитриј Медведев и Барак Обама састали су се у Вашингтону, а годину дана раније је Обама посетио Москву.
У лето 2013. Обама је био на самиту Г-20 у Санкт Петербургу, а очекивало се и његова званична посета Москви. Међутим, он из Петербурга није отпутовао у главни град Русије због спора око одбеглог припадника америчке специјалне службе Едуарда Сноудена. Од тада амерички лидери нису ниједном посетили Русију.
Путин је у септембру 2015. године учествовао на 70. Јубиларном заседању Генералне скупштине УН, али то је фактички била посета САД, а не званична.
Подсетимо, Путин и Трамп су се до сад два пута лично срели. У јулу прошле године председници су разговарали током самита Г-20 у Хамбругу, где су размотрили питања билетералних односа, сиријске и украјинске кризе.
У новембру су Путин и Трамп разговарали „на ногама“ на самиту АПЕК-а у Донангу, у Вијетнаму, а након тога су неколико пута разговарали телефоном.
Српски шеф дипломатије Ивица Дачић је у екслузивној изјави за Спутњик прошлог месеца предложио да се најављени сусрет Владимира Путина и Доналда Трампа одржи у Београду.
Он је тада рекао да је Београд потпуно спреман да буде домаћин једног таквог сусрета који има планетарни значај, а да Србија као војно неутрална земља има спољнополитички капацитет да заједно угости председника Руске Федерације и Сједињених Америчких Држава. То би, према његовим речима, била и највећа потврда политике коју водимо као држава“.