Такмичење је одржано на тему: „Народи Балкана. Историја пре Првог светског рата. Култура. Први састанак“. Ово је први пут да је на руској телевизији једна емисија те врсте посвећена Србији, пре свега њеној средњовековној историји.
Такмичари су морали да одговарају на најразличитија питања из српске историје, културе, религије и географије: о аутокефалности Српске православне цркве, престоницама и дворцима српских жупана и краљева у Рашкој и на Косову и Метохији, Светом Сави и његовом одласку на Свету гору, Јелени Анжујској, Долини јоргована, Душановом законику, Косовској бици и другим важним догађајима, али су такође говорили и о нераскидивим руско-српским везама — историјским, културним и духовним, истичући, пре свега, „братство два народа“.
Као председник жирија, српски амбасадор је оцењивао такмичаре, али и допуњавао њихове одговоре, појашњавао историјске чињенице и помагао такмичарима да дођу до медаље.
У четвртфиналном кругу овог популарног квиза учествовали су најбољи ђаци, победници регионалних такмичења из свих региона Русије, од Калињинграда до Камчатке.
Квиз „Умници и умники“ приказује се на Првом каналу руске телевизије од 29. новембра 1992. године и гледа се на територији целог бившег Совјетског савеза. Та олимпијада знања је јединствени програм те врсте, како на телевизији, тако и у систему руског школског образовања, а такође нема пандане ни у свету.
Победник добија могућност да се упише на престижни Московски државни институт међународних односа (МГИМО) по повлашћеним условима.
Аутор и водитељ емисије је Јуриј Вјаземски, руски писац, филозоф и професор МГИМО.
Последња емисија је показала огромно интересовање деце за историју Србије, али и њихово знање и љубав према нашој земљи.