„Ови недавни извештаји морају бити хитно истражени и међународна заједница мора да одговори. Ми у потпуности подржавамо стручњаке из ОЗХО-а који проучавају саопштења о употреби хемијског оружја у Сирији. Русија не би требало поново да покушати да омета ову истрагу“, наводи се у Џонсоновој изјави.
Према речима британског министра, у нападу у Думи страдало је много људи. „Ми осуђујемо употребу хемијског оружја од стране било кога, било где. У блиском смо контакту са нашим савезницима и пратимо последње извештаје. Одговорни за употребу хемијског оружја изгубили су сваки морални суверенитет и морају да сносе одговорност“, истакао је британски министар.
Он је додао да, уколико се потврди да су владине снаге користиле хемијско оружје, то ће бити нови пример „бруталности и упорног игнорисања сиријског народа од стране режима (сиријског председника Башара) Асада и његових законских обавеза да не употребљава хемијско оружје“.
Раније је један број опозиционих интернет портала и катарска телевизија Ал Џазира објавило саопштења позивајући се на милитанте да је сиријска војска у граду Думи употребила хлор од кога је, наводно, погинуло десетине цивила.
Руски центар за помирење зараћених страна негирао је саопштења да су наводно сиријске оружане снаге бациле хлорну бомбу у Думи. Центар је истакао да је спреман да пошаље специјалисте за хемијску заштиту за прикупљање података који би потврдили фабрикованост изјава.
Министарство спољних послова Русије саопштило је да је објављивања информација о употреби отровних материја од стране сиријске војске да се заштите терористи и оправдају евентуални напади споља.
Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, Валериј Герасимов, је још 13. марта говорио да руска војска има поуздане информације да милитанти у Источној Гути припремају провокације инсценирања употребе „хемијског оружја“. Он је истакао да постоје докази да ће ову провокацију затим употребити САД као изговор за напад на владине округе у Дамаску.