Он се нада да ће сакупити 5,6 милијарди долара од међународних донатора за хитну хуманитарну помоћ сиријским избеглицама ове године, али напомиње да тај новац није намењен самој Сирији, већ и земљама које пружају уточиште сиријским избеглицама као што су Јордан, Ирак, Египат и Либан, преноси Ројтерс.
Гранди упозорава и на нову катастрофу уколико сиријски град Идлиб, који је под контролом побуњеника, „постане наредна мета сиријске војске“.
„Та земља постаје клопка, на појединим места клопка смрти за цивиле“, рекао је комесар УН британској агенцији на донаторској конференцији за Сирију.
Према његовим речима, реч је о једном од најгорих страдања у модерној историји.
Близу 5,5 милиона Сиријаца живи као избеглице у Ираку, Јордану, Либану и Турској, а сада чине близу четвртине либанског становништва. Још 6,1 милион становника је расељено унутар Сирије.
Уједињене нације процењују да је више од 400.000 цивила заглављено у зонама под опсадом широм Сирије.
Та бројка би, наводи Ројтерс, могла драстично да порасте јер два милиона људи живи у региону североисточног Идлиба, најнасељенијем подручју Сирије, које је у рукама побуњеника који се боре против власти сиријског председника Башара ел Асада у Дамаску.
Међутим, УНХЦР и друге хуманитарне агенције упозоравају да сиријске избеглице више неће имати куда да побегну јер је турско-сиријска граница код Газијантепа под строгом контролом, те да се туда углавном пропуштају конвоји с хуманитарном помоћи до Идлиба, али се избеглице враћају и потискују дубље ка Сирији.
„Мислим да ћемо изгубити не само једну генерацију, већ читаву популацију“, закључио је Гранди.
Танјуг