Истрага међународне групе о паду МХ17 је пристрасна и једнострана, постоји питање о решењу објављивања прелиминарних закључака руског спољнополитичког ресора.
„Верзија заједничке истражне групе за пад ’боинга‘ у Донбасу није поткрепљена доказима и изазива жаљење“, сматра руски МИП.
Према оценама ресора, приметан је модел неоснованих оптужби са циљем да се дискредитује Русија у очима међународне заједнице.
„Никакви докази, наравно, нису били представљени, ако се не узме у обзир лепо направљен видео-снимак који је снимљен на основу података које су исфабриковали блогери агенције ’Белингет‘, који су раније већ били ухваћени да подмећу доказе за подршку хипотезе о руској умешаности у пад авиона“, навели су у овом министарству.
Осим тога, МИП је назвао закључке комисије једностраним и пристрасним јер у презентацији нису навели допринос Русије у истрази.
У ресору су подсетили да је Москва скинула вео тајне и предала техничке и конструкторске податке ракета система „бук“, представила резултате експеримента концерна „Алмаз-Антеј“, који је произвођач овог типа наоружања, као и прве необрађене податке радара у тренутку несреће.
Раније је начелник Одељења за истрагу Националне полиције Холандије Вилберт Паулисен изјавио да је међународна истражна група, која истражује околности рушења авиона „боинг" на истоку Украјине, открила да је ракетни систем „Бук", који је наводно оборио малезијски авион, припадао 53. ракетној бригади Оружаних снага Русије.
Малезијски авион „боинг 777“ срушио се у источној Украјини у јулу 2014. године током лета за Куала Лумпур из Амстердама. У несрећи је погинуло свих 298 путника и чланова посаде.
Русија је више пута указивала на пристрасност истраге, која је игнорисала руске аргументе и заснивала закључке искључиво на украјинским подацима.
Експерименти концерна „Алмаз-Антеј“, водећег предузећа за производњу ПВО система, укључујући и системе „Бук“, потврдили су да је „боинг“ оборен са територије под контролом украјинске војске.